Aracınız Rölanti Halinde Çok Mu Titriyor? Motor Takozu Nedir? Motor Takozu Görevleri Nelerdir?

Aracınız rölanti halindeyken haddinden fazla titreme mi yapıyor bu yazı tam sizin için! Motor takozu nedir? Motor takozu görevleri nelerdir?

Motor Takozu Nedir?

Motor takozu, motorun alt kısmında yer alan ve motorun yol açtığı vibrasyonu emici görevi olan, savrulmalara karşı da aracın dengesini sağlayan bir parçadır. Sağda ve solda olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Bu parçaya görüntüsünden dolayı motor kulağı da denilebilir. Genellikle aldığı darbelerden veya işçilik hatalarından dolayı zarar görebilen motor takozu, sürüş güvenliği ve konforu açısından oldukça önemli parçalardan biridir.

Motor takozunun zarar görmesi durumunda araç uzun süre kullanılırsa, motorun ciddi hasarlarla karşılaşma ihtimali yüksektir. Bu yüzden motor takozu arızası ile karşılaşmanız durumunda en kısa süre içerisinde bu parçanın tamir edilmesi önem arz eder.

Motor Takozunun Görevleri Nelerdir?

Takozun en önemli görevi, motor tarafından oluşan titreşimlerin şaseye temas etmesini engellemektir. Bunu, içerisinde bulundurduğu maddeler ile gerçekleştirir ve sürücüye hissettirmez. Motor takozu ayrıca, motor hızı arttığı durumlarda aracın yana yatma eğilimini azaltır. Titreşimi engellemesi açısından da motor takozu aracımızdaki en önemli parçalardan bir tanesidir.

Motor Takozunda Herhangi Bir Arıza Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Motor takozunda arıza oluşması sonucunda sarsıntı ve titreşimler daha şiddetli hissedilir. Ufak deformasyonlarda aracınızın gaz pedalına sonuna kadar bastığınızda motorun araca vurduğunu duyabilirsiniz. Vites değişikliği yaptığınızda aracınızın sallandığını da gözlemleyebilirsiniz. Kırılan motor takozu aracınızın yüksek vibrasyonda gitmesine sebep olur. Aynı zamanda araç çok fazla sarsıntı ile çalıştığından zaman zaman kendiliğinden stop edebilir. Aracınızı düşük hızda bile kullanırken, yüksek güç harcıyormuş gibi hissedersiniz. Bazı motor takozu sorunlarında direksiyonu sağ ve sol yaptığınızda alışılmışın dışında sesler duyabilirsiniz.

ÖNEMLİ

Aracınız için en uygun motor takozlarını ve diğer yedek parça ihtiyaçlarınıza ulaşmak için tıklayınız…


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR