Aracınızda Asla Göz Ardı Etmemeniz Gereken 5 İkaz Lambası!!

Agoda WW

Araçlarımızda olası bir arıza sırasınsa gösterge panelimizde uyarı ikaz ışıklar yanar. Peki hangileri ne anlama geliyor? Hangi arıza ışığı bizim için tehlike arz ediyor? Sizler için yazdığımız bu yazımızda aracınızda bu ikaz ışıklarını görürseniz dikkat!!

1- Yağ Basıncı İkaz Lambası

Yağı önemsiz görmemekte fayda var. Yağsız kalan ve yeteri kadar yağı olmayan motor aşırı derece ısınır ve parçalar bir biri ile sürtünme yaşar. Motoruzda yağ basıncı ikaz lambasını görüp hala görmemezden gelirseniz aracınız yatak sarma tehlikesi ile baş başa kalır. Yatak sarma olayı inşAllah başınıza gelmez, gelirsede krank mili, yataklar piston kolları bağlantıları zarar görür ve motorunuz gürültülü bir şekilde çalışır. Bu parçalar bi süre sonra hareketlerini uygulayamaz hale gelip zorlanır ve dururlar.

Yağ Basıncı İkaz Lambasının Yanma Sebepleri

 1.  Düşük yağ seviyesi (aşırı yağ tüketimi veya kaçaklardan dolayı)
 2. – Yağ viskozitesi çok ince
 3. – Arızalı yağ pompası
 4. – Yatak boşlukları
 5. – Yağ müşürü arızası

2- Hararet İkaz Lambası

Hararet İkaz Lambasını aracımızın gösterge panelinde gördüğümüz zaman anlayın ki aracımız gerçekten çok ısınmış. Hararet İkaz Lambasını gördüğüz an asla sürüşe devam etmeyiniz. Yani bir servis çok yakınızda ise oraya kadar gidebilirsiniz. Eğer normal bir şekilde yolunuza devam ederseniz psitonlar sürtünür ve silindir kapağının etrafında çatlaklara yok açar. Motor hasarınızın çok maliyetli bir duruma gelmesi demektir bu durum. Öncelikle sakinlikle aracınızı emniyetli bir yere çekin ve motorunuzu durdurun. Soğutma sıvısı haznesindeki soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin. Önemli- Soğutma sıvısı deposunu veya radyatör kapağını sakın hemen açmayın en az 20-3- dakika aracın soğumasını bekleyin aksi taktirde içerde sıcaklıktan birikmiş buhar vücudunuzda yanıkara neden olabilir.

Hararet İkaz Lambası Yanmasının Sebepleri

 1.  Soğutma sıvısı seviyesi düşük
 2. – Arızalı termostat
 3. – Arızalı devirdaim pompası
 4. – Arızalı radyatör soğutma fanı
 5. – Tıkanmış veya kirli radyatör
 6. – Gevşek veya çok sıkı kayışlar
 7. – Egzoz kısıtlaması (tıkalı katalitik konvertör)

3- Şarj Sistemi İkaz Lambası

Şarj sistemi ikaz lambasını anlamanız göstergede de olduğu gibi aküye benzemesidir. Otomobilinizdeki şarj voltajının düşük olduğunda gösterge panelinde akü lambası yanar. Bu göstergeyi aracınızda hemen gördüğünüzde durup emniyetli bir yere aracınızı çekmek zorunda değilsiniz ama aracınızın stop etmesinin veya akünüzün tam olarak bitmesi durumuna hazırlıklı olmalısınız. İşiniz bittiğinde bir servise göstermek mantıklı olan durumdur.

Şarj Sistemi İkaz Lambasının Yanmasının Sebepleri

 1. V kayışı gevşemesi, kopması
 2. – Alternatör arızası
 3. – Kısa devre ve şase sorunları
 4. – Akü kutup başlarının gevşemesi
 5. – Akü kablolarında aşınma
 6. – Akünün ömrünü tamamlaması

4- Fren Uyarı Lambası

Fren uyarı ikaz lambası aracınızın el frenininizin tam olarak serbest bırakılmamışsa , fren hidrolik sıvısı eksikse, fren devrelerinden birinde basınç kaybı varsa bu ikaz lambası yanması normaldir. Fren hidroliği ne olacak demeyin , aracınızını fren pedalına bastığınızda durduramayacağınız anlamına gelir.

Fren Uyarı Lambası Yanmasının Sebepleri

 1. – Kaçaklar nedeniyle fren hidroliğinin eksilmesi (ana silindir, kaliperler, tekerlek silindirleri, fren hatları veya hortumlar)
 2. – Fren ana merkezinin arızalanması
 3. – El freninin çekili kalması
 4. – El freninin arızalı olması

3- Düşük Lastik Uyarı Lambası

Aracınızdaki lastikler kendi standartlarının %25 altına düştüğü zaman bu ikaz lambası gösterge panelinizde yanacaktır. Hava basıncının düşük olduğu lastiklerle yola devam etmek tehlikelidir. Çünkü lastiğin patlama riski artar. Düşük basınçta yol alan lastiklerde ayrıca düzensiz ve dengesiz bir frenleme, hızlı lastik aşınması ve yakıt tüketiminde artış görünür.
ÖNEMLİ Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol ediniz (en az ayda bir kez veya uzun yol öncesi). Isınmış lastikler hava basıncını arttırır bu nedenle lastiklerinizi aracınızı sürmeden önce soğukken kontrol ediniz.

Düşük Fren İkaz Lambası Yanmasının Sebepleri

 1. – Kaçak nedeniyle hava basıncı kaybı (lastikte küçük bir çividen dolayı delik olabilir)
 2. – Sızıntı nedeniyle hava basıncı kaybı.
 3. – Veya Lastik basın sensörü arızası.

Son Yazılar


Yorumlar

POPÜLER YAZILAR