Aracınızda Ateşleme Bobininizin Arızalandığını Nasıl Anlarsınız? En İyi Ve Kaliteli Ateşleme Bobini Markaları Nelerdir?

Agoda WW

Günümüzde araçlarımızda gördüğümüz arıza belirtilerinden arızanın nerden kaynaklı olduğunu anlamak artık mümkün. Bu yazımızda araçlarımızda ateşleme sisteminin en önemli parçalarından biri olan ateşleme bobininin nasıl arıza belirtisi verdiği hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız ve en iyi, en kaliteli ateşleme bobinleri nelerdir? sizin için yazımızda.

Ateşleme Bobini Nedir?

Ateşleme bobinleri, en son teknoloji kullanılarak üretilen direkt ateşlemeli benzinli motorlarda, her bir silindir için ayrı ayrı buji kafalarına takılmış olan ve 30 bin voltluk gerilim üreterek bujilerde kıvılcım oluşmasını sağlayan elektronik parçalardır.

Ateşleme Bobinin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Ateşleme bobini arıza yaptığında belirli yöntemler ışığında sorunu anlamak mümkündür. Eğer ki bobin bozulursa aracın motoru titreşimli bir şekilde çalışır, rölantide kendiliğinden stop eder, marşa basıldığı anda motor geç ve zor çalışır, aracın kesinlikle çekişi düşer ve dolayısıyla da çok fazla yakıt tüketmeye başlar.


Ateşleme bobininde oluşan bir arızayı anlayabilmek aslında oldukça kolaydır. Eğer araçta bağımsız bir elektronik ateşleme sistemi varsa yani buji kablosu olmadan çalışabilen yeni model araçlarda olduğu gibi sırasıyla ateşleme bobinin soketini çıkartarak motorun tepkisine bakılır. Soket çıkarıldığı anda motorda herhangi bir sarsıntı veya titreşim varsa, o ateşleme bobini sağlamdır. Yine soket çıkarıldığı anda motorun çalışmasında hiçbir değişiklik meydana gelmiyorsa o ateşleme bobini ise arızalıdır ve silindirde kıvılcım oluşmadığı için yanma da olmamaktadır. Kontrol edilen silindirde ateşleme meydana gelmiyorsa o bujinin ateşleme bobini ya da buji arıza olabilir. Emin olmak için ise buji kontrol edilmeli ve buji sağlamsa ateşleme bobini bozuktur.

Alınabilecek 5 Ateşleme Bobini Markası?

1-Bosch

2-Hella

3-Delphi

4-Valeo

5-Bremi


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR