Aracınızda Bu Belirtiler Varsa Dikkat! Sorun Vuruntu Sensöründen Kaynaklanıyor Olabilir.Vuruntu Sensörü Nedir? Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda bu sorunlar varsa nedeni vuruntu sensörü ile alakalı olabilir. Gelin sizin için yazdığımız Vuruntu Sensörü hakkında bilgileri birlikte inceleyelim.

Vuruntu Sensörü Nedir?

Vuruntu sensörü, araclarımızda bulunan ateşleme sisteminin içerisinde yer alan pistonların belli miktarda hava-yakıt karışımını silindirler içerisine alarak yakar. Basın. be oluşan patlama işlemine Vuruntu adı verilir. Aracın vuruntulu olarak çalışması motora zarar verir.

Vuruntu Sensörünün Görevi Nedir?

Vuruntu sensörü, tespit ettiği titreşimi, şiddetli vuruntuyu ve şiddetsiz —patlamanın yani olağan dışı bir vuruntu meydana geldiğinde bunu algılar ve motoru yönetmesiyle bilinen motor kontrol ünitesi Ecu’ya bildirir ve bu işlemin sonrasında ise bu ünitenin Bu parçanın aldığı bu titreşimleri ateşleme ve enjeksiyon avansını ayarlamasıyla bilinir.

Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda vuruntu sensörü bozulduysa; Aracınızın motor arıza lambası yanacaktır ve bu genel bir uyarı lambasıdır.Bu uyarı sonrası çoğu araç koruma modunda çalışır çekişten düşer ve yakıt artışları görülür.

  • Aracınızın motoru normalden daha fazla titreşimli çalışacaktır.
  • Aracınızın motorundan tıkırtı sesleri gelecektir..
  • Motorunuz normalden daha yüksek sesle çalışmaya başlayacaktır.
  • Yukarıda ki belirtilere ek olarak rölanti dalgalanmaları görülecektir.
  • Daha sonraki zamanlarda araç çekişten düşmeye başlayacak ve araç durduk yere stop etmeye başlayacaktır.

Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR