Aracınızda Sürüş Esnasında Direksiyon Titremesi Varsa Dikkat! Direksiyon Titremesi Neden Olur ? Direksiyon Titremesinin Sebepleri?

Agoda WW

Direksiyon Titremesi Nedir?

Direksiyon titremesi her araç için ayrı ayrı hızlarda farklı olarak yorumlanabilir. Önemli olan direksiyon titremesinin ana sebebini bularak her zaman dediğimiz erken teşhis yapılmasıdır. Direksiyon titremesi çoğu durumda bir hız aralığında meydana gelirken diğer oluşma sebebi ise sürekli olarak titremesidir.

Aracın Hızına Göre Direksiyon Titremesi

Bakalım aracın hızına göre direksiyon titremesinin başlıca sebepleri nelermiş;
Aracların türlerine ve büyüklüklerine göre veya bazı hız limitlerinin aşılmasıyla direksiyonda titremelerin görülmesi normaldir. Direksiyon titremesinin şiddeti aracın bazı özellikleriyle aynı orantısı olmasıyla birlikte titreşim azalabilir veya artabilir.
Aracımızın belirli hızlar doğrultusunda 90-100 km aralığında direksiyon titretmesinin sebebi balans bozukluğu olarak adlandırılır.
Eğer aracımızın hızı 120km seviyelerinin üstündeyse ve direksiyon titremesi aracımızda görülüyorsa sorun lastik taban bozukluğundan meydana gelmektedir. Balans bozuklukları ve lastik taban bozuklukları aracın hızı doğrultusunda titreme meydana getiren nedenler olmaktadır.

Balans bozuklukları içerisinde yanlış ayarlamalar ya da balansın tamamen bozuk olması durumu direksiyonun titremesine neden olmaktadır. Balans ayarlarının kontrol edilmesi ve bozuk ise yenilenmesi ile sorun çözümlenmektedir

Lastik taban bozukluğunda ise lastiklerde oluşan şekil bozuklukları ile direksiyon titremesi oluşmaktadır.

Direksiyonun Sürekli Titremesi Sorunu

 Aracınızın belirli hızlarda yaşadığı direksiyon titremesi sorunlarını açıkladığımıza göre gelelim direksiyon titremesinin sürekli titremesi sorununa. Direksiyon neden sürekli titrer?
Aracınız belli bir hıza bağlı olmadan sürekli olarak direksiyon titretme sorununda belirli düzeydeki titremelerde motor kulağının yada şanzıman kulaklarının kopması veya kulak plastiklerinin aşınmasına bağlı olabilmektedir.

Motor Kulağı Örneği

Şanzıman Kulağı Örneği

Ayrıca ön takım arıza durumları ve jantlardaki yamukluk da aracın direksiyonununda sürekli titremesine neden olabilmektedir.

Jant yamuklukları aracın genellikle zor alanlarda kullanılması ile oluşur. Jant tamiri tavsiye edilmesede jantların değişimi sorunu ortadan kaldıracaktır. Jant yamukluğu durumunda çok küçük eğrilikler bile aracın direksiyonunun titremesine sebebiyet verebilmektedir.

 Belirtilen direksiyon titreme sebepleri aynı zamanda araç için tehlikeli durumlar doğurabilmektedir. Araç kullanımı içerisinde belirtilen düzeylerde direksiyon titremeleri sonucu sorunlar en kısa sürede belirlenmeli ve düzenlenmelidir. Aracın belirtilen sorunlar ile beraber kullanılıyor olması halinde aracın farklı bölgelerinde de sorunlar oluşabilmektedir. Araç ve can sağlığı açısından direksiyon titremesi gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR