Aracınızın Direksiyonu Zor Mu Dönüyor! Sebepleri Bunlardan Biri Olabilir! Direksiyon Nedir? Hidrolik Direksiyon Nedir? Hidrolik Direksiyon Arızaları Nelerdir?

Her araç sürücüsünün başına gelebilecek en nadir durumlardan biri olan direksiyon sertleşmesinin sebeplerini biliyor muyuz? Direksiyon kutusu nedir? Direksiyon kutusu arızaları nelerdir? Araçta Direksiyonu Döndürmeyi Zorlaştıran Etkiler Nelerdir? sizin için yazımızda.

Direksiyon Nedir?

Bir aracın en önemli parçalarından birisi direksiyondur. Direksiyonun en basit tanımı aracın yönlendiricisi olarak yapılabilir.

Direksiyon,  aracın istenen yöne gitmesine yardımcı olan parçalardan oluşan sistemi yönetir.
Genellikle direksiyonlar basit bir çember gibi görünse de yeni nesil araçlar da ses sistemini, araç sistemlerini bunun gibi bazı diğer kısımları da yöneten tuşlar içerebiliyor. Direksiyonların araç tekerleği ile bağlantı bir mil ile sağlanır.  Bu millerin üzerinde dişli çubuklar bulunur bu çubukların hareketi ile yine tekerlekte bulunan dişli çark döner bu çarkın hareketi ile de tekerlek yönlenir.

Hidrolik Direksiyon Nedir?

Otomobil firmalarının sektörünün gelişmesi ile hidrolik direksiyon sayısı epeyce artmıştır. Hidrolik direksiyonların en belirgin özelliği viraj alırken hissedilen hafifliktir. Hidrolik sistemin temel amacı sürücünün yorulmadan direksiyonun çevrilmesidir. Bu sistemin çalışmasında yağın pompalanma işlevi devreye girer. Bu tip direksiyonlarda çok fazla parça vardır. Bu durum ağırlığın artmasına, daha fazla yer kaplamasına üstelik oldukça fazla maliyete yol açar.  Ayrıca hidrolik direksiyonda otomatik park freni ve şerit takip sistemi uygulanamaz.

Araçta Direksiyonu Döndürmeyi Zorlaştıran Etkiler Nelerdir?

1-Bu durumun en çok bilinen etkisi aracın genelde durur pozisyonda veya çok yavaş gitmesidir. Bunun temel sebebi araç lastiğinin zemine sürtmesidir. Bu durumda direksiyon oldukça serttir. Ve direksiyonu çevirmek için gereken kuvvet artar.  Hız arttıkça direksiyonu döndürmek için uygulanan kuvvet azalır.
2-Araç ağırlığı direksiyonu döndürmeyi zorlaştıran bir diğer etkidir.  Genelde ağır vasıta araçların ( kamyon, tır, iş makineleri… ) yükü oldukça fazladır bu yüzden direksiyonu döndürmek de binek araçlara göre daha zordur.  Bu durumun temel sebebi lastiğin yere uyguladığı basıncın fazla olmasıdır.
3-Geniş lastikler direksiyonu çevirirken daha fazla kuvvet harcanmasına sebep olur.
Bu ve bunun gibi daha birçok sebep direksiyon simidinin dönmesini zorlaştırır.
Kaynak
ÖNEMLİ
Araçlarınız için en uygun ve en kaliteli direksiyon kutusuna ve diğer direksiyon parçalarına ulaşmak için tıklayınız.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR