Aracınızın Egzozundan Su Mu Geliyor? Araçlarda Egzozdan Neden Su Gelir?

Aracınızın Egzozundan Su Mu Geliyor? Arabamızı ilk çalıştırdığımızda sürüşe başlamadan aracımızın etrafında bir tur atalım. Tur attığımızda aracın egzoz borusundan gelen su damlacıkları gözünüze muhakkak takılacaktır ve takılmıştır. Bakalım egzozdan gelene bu damlacıklar neyin habercisi? Aracınızın Egzozundan Su Mu Geliyor? sizin için yazımızda.

Araçlarda Egzozdan Neden Su Gelir?

Gün içinde aracımızla ile yolculuk yapmadan önce aracınızı her zaman çalıştırın ve etrafında bir tur atın bi bakın bakalım daha önceki zamanlarda bir yere mi vurdunuz yoksa size mi vurdular arabanızı mı çizdiler, motor sesinde değişiklik varmı hepsini bir kontrol amaçlı görün.
Aracınızın arka tarafına geçtiğinizde egzozdan gelen damlacıkları gözden kaçırmış olmayın .


Aracı ilk çalıştırdığımızda egzozdan bir süre su aktığını görebiliriz bu size panik yaptırmasın. Normaldir yani.Çünkü motor yakıtı yakmaya başladığında bir kısmını dışarı atar aynı zamanda motorun içinde oluşan nem de egzozdan su damlacıkları yoluyla dışarı atılabilir. Motorunuz ısındıkça su damlacıklarının kesildiğini göreceksiniz. Bu kısma kadar bu durum normaldir.

Eğer bu şekilde su gelmeye de her zaman devam ediyorsa sorun büyük olabilir. Aracınız su eksiltiyordur ve bu su eksiltme durumu aracınızda zamanla hararet yapmasına daha sonra da conta yanmasına neden olur. En önemlisi contanızın hasar almamasıdır. Çünkü aklınızda olsun su damlacıkları sürekli devam ediyorsa contanın hasar almış olması kaçınılmazdır. Hemen bir servise!!!


Contanız hasar aldı ise egzozdan su atılma işlemi devam eder. Motor yağı içine su karışmaya başlar ve motor yağı bozulur .Bu durumun sonrasında ile motor bloğundaki parçalar yağlama yapmaz ve sürtünmeler çok olur buda motor bloğu içindeki parçaların büyük bir şekilde hasar almasına yol açar.


Son Yazılarımız