Araçlarımızdaki Sorun Hiç Beklediğimiz Yerde Olabilir!Gergi Bilyası(Rulmanı) Nedir? Gergi Bilyasının Görevleri Nelerdir? Gergi Bilyası Arızaları Nelerdir?

Araçlarımızda gelen ve çözümünü bulamadığımız sesler hiç beklemediğimiz yer olan gergi bilyasında olabilir. Gergi bilyası nedir? Gergi bilyasının görevleri nelerdir ve olası arızaları nelerdir hakkındaki yazımızı gelin birlikte inceleyelim.

Gergi Bilyası Nedir?

İçten yanmalı motorlarda kayışların gergin kalmasını sağlayarak stabil dönmesini sağlayan halka şeklindeki parçalardır. Triger sisteminde kayışın dişli olması sebebiyle tırtıklı olan triger gergisi bulunurken, v kayışının düz olması sebebiyle düz v kayışı gergisi kullanılır.

Gergi Bilyası Arızası Neden Olur?

Genellikle ilk çalıştırma sırasında yoğun bir sesle çalışmaya başlayan gergi rulmanı, motor içerisinde klima kompresörü çalışır gibi bir ses, bir metal sürtme sesi var ise sorun muhtemelen gergi bilyasındadır.
Ayrıca araç dururken gaz verilip devir yükseltildiğinde gelen bir sürtme sesi, cikleme sesi ile de anlaşılabilir.

Gergi Bilyası Neden Bozulur?

Motordaki her parça gibi gergi bilyasının da bir ömrü vardır. Genellikle v kayışı değişimlerinde değişimi tavsiye edilse de parçanın sağlam olması sebebiyle değişim atlanabilmektedir. Ancak kayış değişiminden sonra parçanın arızalanması ve gergisinin bozulması sebebiyle v kayışı sesi duymaya başlanır.

Aracınızda böyle bir ses varsa…

Gergi Bilyası Dağılırsa Ne Olur?

V kayışının gergin ve stabil şekilde dönmesini sağlayan bu parça ses yapmaya başladığında genellikle ömrünü tamamlamış demektir. Buna rağmen parçanın değiştirilmeden aracın kullanılması sonucu bilya parçalanır ve kayış yerinden çıkarak dönemez hale gelir. Gergi bilyası bozulursa ne olur sorusuna vantilatör kayışının yerinden çıkması sonucu bağlı olan klima kompresörü, alternatör, devirdaim pompası ve eğer aracınız hidrolik direksiyonlu ise direksiyon pompası devre dışı kalacaktır.

Önemli:

Aracınızın kayışlarınızı sadece kayış olarak değiştirmek yerine triger seti olarak değiştirseniz maddi olarak tasarruf yapmış olursunuz.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR