Araçlarımızdaki Tekerleklerin Hareketini Sağlayan Parçayı Hepimiz Yanlış Biliyor Muşuz! Aks Rulmanı Nedir? Görevleri ve Hakkında Bilinmeyenler!

Aracımızda hareketi sağlayan en önemli parçanın şanzıman olduğunu evet inkar etmiyoruz ama bir parça varki en az şanzıman kadar etkili. Hakkını yemeyelim tekerlerimiz onun sayesinde rahatlık dönebiliyor. Evet aks rulmanı! Aks rulmanı nedir? Aks rulmanının işlevi nedir ve Aks rulmanı hakkında birçok bilinmeyen sizin için yazımızda.

Aks Rulmanı İşlevi ve Önemi Nedir?

 Porya olarak da bilinen aks rulmanları motorlu parçaların hareketini sağlayan oldukça önemli bir parçadır. Dönme etkisini azaltmak, aşınmayı önlemek vb. birden fazla görevi üstlenmektedir. En önemli görevi ise araç tekerlerinin dönüş hareketini sağlamaktır. Bu nedenle arızaları oldukça hayati riskler taşır.

Aks Rulmanı Arızası Neden Oluşur?

Aks rulmanları da diğer parçalar gibi belli bir ömürleri vardır. Dikkatli kullanıldıkları zaman uzun bir süre görevlerini yapabilirler. Ani girilen çukurlar, bozuk yollardan hızlı bir şekilde geçmek ve kasislerden dikkatsizce geçmek aks rulmanlarının ömürünü kısaltan etkenlerdir.

ÖNEMLİ:Aynı zamanda direksiyon yarım turdan fazla olarak çevrili iken gaza yüklenmek de ön tekerlerdeki aks rulmanlarında büyük hasarlar meydana getirir.

Porya Bilyası veya Aks Rulmanı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aks rulmanları genellikle hasarlı olduğunu uğultu yaparak sürücüsünü uyarmaya çalışır. Ötme ya da uğultu şeklinde gelen ses ile arıza olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Eğer aracınızda kar lastiği yoksa ve teker bölgesinden uğultu sesleri geliyorsa anlayın ki aks rulmanlarınızın değişmesi gerektiğidir. Hız arttıkça uğultu sesi de doğru orantıda artacaktır. Ancak aks rulmanı tamamen arızalanan bir araç yola devam edemez. İtilmesi veya çekilmesi mümkün değildir. Böyle bir durumda çekici çağırmak gerekmektedir.

Aks Rulmanını Kendimiz Değiştirebilir Miyiz?

 ​​​​​​Porya bilyası veya diğer adıyla aks rulmanı arızası kişinin kendi çabalarıyla üstesinden gelebileceği bir sorun değildir. Sorunun aks rulmanında olduğuna emin olmak gerekir. Ardından tekerin sökülmesi ve teker rulmanının değişmesi için tamirhaneye götürülmesi gerekir.

Aks Rulmanı Fiyatları Nedir?

 Her aracın porya bilyası fiyatı, marka ve yıl bazında farklılıklar göstermektedir. Arka teker rulmanları, ön rulmanlara nazaran daha pahalıdır. Ürünün orijinal ve ya yan sanayi olması, kalitesi de fiyatı belirleyen faktörlerdendir
ÖNERİLEN MARKALAR:
FAG
SKF
OPTİMAL
SNR
Porya ve aks rulmanı satın almak için tıklayınız.
Aks rulmanı ömrü ortalama 100 bin Km’dir. Bu nedenle fiyatından ziyade kaliteli bir rulman kullanılmasına özen gösterilmelidir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR