Araçların Virajlardaki Yol Tutuşunu Etkileyen En Önemli Parçası! Viraj Demir Lastiği Nedir? Viraj Demir Lastiği Arızası Nedir?

Araçlarımızda seyir halindeyken virajları döndüğümüzde yo tutuşuna direkt etki eden bir parça! Viraj demir lastiği nedir? Viraj demir lastiği arızası nedir? sizin için yazımızda…

Viraj Demir Lastiği Nedir ?

Viraj demiri aracın hareket parçalarından biri olduğu için mekanik olarak çok önemlidir. Araç ile viraja girildiğinde aracın dönüşünün tersi yönündeki tekerlek havaya kalkmaya çalışmaktadır. Viraj demiri bu kalkmayı engelleyerek aracın virajlarda yol tutuşunu arttırır ve devrilmesini engeller. Yani araç sola dönerken sağ tekeri bastırarak, sağa dönerken ise sol tekeri bastırarak bu işlevi yerine getirmektedir.

Viraj demiri z rotuna bağlı iken sadece tekerlekler arasında duramayacağı için aracın altına sabitlenmesi gerekmektedir. Bu sabitleme parçasına viraj demiri lastiği denilmektedir. Malzeme olarak lastik kullanılması hem demirin vurmadan dolayı zarar görmesini engellerken aynı zamanda ses yaparak rahatsızlık vermeyi de engeller. Viraj demiri lastiği hem ön aksta hem de arka aksta olmak üzere iki tanedir.

Viraj Demir Lastiği Bozulması

Viraj demiri z rotuna bağlı iken sadece tekerlekler arasında duramayacağı için aracın altına sabitlenmesi gerekmektedir. Bu sabitleme parçasına viraj demiri lastiği denilmektedir.

Malzeme olarak lastik kullanılması hem demirin vurmadan dolayı zarar görmesini engellerken aynı zamanda ses yaparak rahatsızlık vermeyi de engeller. Viraj demiri lastiği hem ön aksta hem de arka aksta olmak üzere iki tanedir.

Viraj Demir Lastiği Tamiri

Viraj demir lastiği birkaç aşamada ses yapıyor ise bunu kesmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi tüp sıvı yağlar kullanılarak yağlama yapılmasıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kesinlikle yağın abartılmadan uygulanmasıdır. Çünkü çok yağ sürülmesi çok fazla toz yapışması gibi pislik toplanmasına neden olacağından parçaya zarar verecektir.

Diğer ses problemi ise viraj demirinin tam ortalı olmamasından kaynaklanabilmektedir. Bu durumda demir ve lastik tam ortalanarak takılmalı ve ses giderilmelidir. Eğer viraj demir lastiğinden yırtılma ve benzeri deformasyonlar var ise tamiri mümkün değildir ve değiştirilmesi gereklidir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR