Bobin Nedir? Bobin Ne İşe Yarar? Bobin Arızası Nedenleri Nelerdir?

Otomobillerin çalışmasında önemli bir görevi olan Bobin Nedir? Ateşleme Bobini Ne İşe Yarar? Bobin Arızası Nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için listeledik.

Ateşleme bobini metal bir yapıya sahiptir. Aküden gelen beslemeyi buji ve buji kablolarıyla senkronize şekilde birleştirerek motorun çalışmasını sağlar. Bu nedenle önemli bir parçadır. Araç sahiplerinin mutlaka bobini tanıması ve arıza sebeplerini bilmesi gerekir ki araç çalışmadığında sebebini anlayabilsinler.

Bobin Nedir?

Bobin, akü ile müthiş bir ahenk içerisinde çalışan bir ateşleme sistemi parçasıdır. Aküden motora giden düşük gerilimi bujilere aktararak burada oluşan yüksek gerilimle birlikte kıvılcım oluşmasını sağlar ve akabinde ateşleme gerçekleşir ve araç çalışır. Yani bobin görevini yapmazsa motor çalışmaz. Bobin kardeşe iyi bakmak gerekir.

Araçlarda Bobin Arızası Neden Olur?

Bobin arızası sıklıkla LPG li araçlarda karşılaşılan bir sorundur Nedeni ise LPG sisteminin tesisatından kaynaklanmaktadır.

Kısaca Bobin arızalarını sıralayacak olursak;

1. Buji kablolarında kısa devre veya kopma olması
2. Bujilerde çatlaklar olması
3. Bujilerin ömrünün bitmiş olması
4. Kalitesiz / yan sanayi bobinlerin kullanılması
5. Yakıt – hava karışımındaki oransızlık

Yukarıda belirttiğimiz arıza nedenlerinin tamamı hem benzinli hem de LPG li araçlarda görülen arıza nedenleridir. Arıza sıklığı bakımından LPG li araçlarda daha sık arıza yaşanmaktadır.

Ansızın bir bobin arızasıyla karşılaşmamak için, araçların periyodik bakımlarında mutlaka kontrol ettirilmelidir. Bobinler kendileri ucuz ama yaratacakları hasar pahalı olabileceğinden kontroller ve bakımlar önemlidir, ihmal edilmemelidir.


SON YAZILARIMIZ