Diferansiyel Nedir? Diferansiyel Nasıl Çalışır? Diferansiyel Kilidi Ne İşe Yarar?

Diferansiyel Nedir? Diferansiyel Nasıl Çalışır? Diferansiyel Kilidi Ne İşe Yarar?

Ehliyet sınavında bu soruyla karşılaşan mutlaka olmuştur. Diferansiyel Nedir? Peki gerçekten Diferansiyel Nedir? Diferansiyel Nasıl Çalışır? Diferansiyel Ne İşe Yarar? çok sorulan bu sorunun cevabını yazımızda paylaştık.

Diferansiyel, araçlarda çok önemli görevi olan bir denge sağlayıcıdır. Araçlara göre değişen farklı tipleri vardır.

Diferansiyel Nedir?

Diferansiyel Nedir? sorusunun cevabı aslında basittir. Diferansiyel, aks ie tekerlek arasında denge sağlayan bir parçadır. Aracın arka tarafında bulunur. Arka tekerleklerin dönmesini sağlamakla birlikte, virajlarda dönüşün sorunsuz olmasını sağlar ve aracın devrilmesini engeller.

Diferansiyel Nasıl Çalışır?

Diferansiyelin çalışma prensibide oldukça basittir. Motor ve şanzımandan gelen yönlendirmeyi tekerleklere iletir ve tekerleklerin dönmesini ve hızının şiddetini sağlar.

Diferansiyel Kilidi Ne İşe Yarar?

Diferansiyel sisteminin kendi koruma sistemide vardır. Buna Diferansiyel kilidi denir ki bu kilit, tekerleklerin aşınmasını engeller. Araçların virajlarda dengede kalmasını, devrilmemesini sağlayan sistemin parçası Diferansiyel kilididir.

Tekerleklerin patinaj yapmasını önleyen diferansiyel kilididir. Diferansiyel kilidi patinajı anladığı anda şartı kitler ve 4 tekerede eşit güç iletip eşit hızda dönmesini sağlar.

Aracınızın yol tutuşu bozuksa, virajlarda savrulma yapıyorsa sorun diferansiyel sistemden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda servise gitmek önem arzetmektedir.


SON YAZILARIMIZ