Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur? Ani Direksiyon Sertleşmesi ve Çözümü

Agoda WW

Hidrolik direksiyon ve elektrikli direksiyon sistemleriyle birlikte araç sürüşünde ciddi bir konfor oluştu. Peki Direksiyonun döndürülmesini yumuşatan hidrolik sistem ve elektrikli direksiyon sistemi arıza yaparsa ne olur? Direksiyon sertleşmesi neden olur? Cevabı yazımızda..

Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Eski model araçları bilenleriniz vardır. Direksiyonu döndürürken kan ter içerisinde kalırdık. Hidrolik direksiyon sistemi ve elektrikli direksiyon sisteminin çıkmasıyla birlikte araç sürüşünde ciddi bir konfor yaşamaya başladık. Peki bu sistemler arıza yaparsa ne olur?

Hidrolik direksiyon sistemi ve elektrikli direksiyon sisteminde olası bir arıza ile birlikte ani direksiyon sertleşmesi meydana gelir, direksiyon döndürülmesi çok zorlaşır.

Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Hidrolik Direksiyon Sertleşmesi

Hidrolik direksiyon sertleşmesinin birçok nedeni olabilir.

 • Ön lastiklerinin hava basıncı düşmüş olabilir. Lastiklerden biri inmiş, patlamış olabilir.
 • Ön düzen ayarı (ön takım ayarı) bozuk olabilir.
 • Direksiyon bağlantı çubuklarında veya levye kollarından eğilme, bükülme olabilir.
 • Mafsal bozulmuş olabilir.
 • Rot başları aşırı sıkı veya ayarsız olabilir.
 • Süspansiyondaki yay, amortisör, salıncaklar vb sıkışmış olabilir.
 • Direksiyon dişli kutusu arızalanmış olabilir.

Hidrolik direksiyon sistemli araçta direksiyon sertleşmesi yaşanıyorsa, hidrolik pompa veya modül bozulmuş olabilir. Hidrolik pompa arızası en şık karşılaşılan arızalardandır.

Hidrolik yağının azalmış olması veya bitmiş olması yine direksiyon sertleşmesine sebep olabilir. Hidrolik yağ kutusu kontrol edilerek yağ seviyesine bakabilirsiniz. Hidrolik yağ seviyesinde ciddi bir düşüş varsa ya da tamamen bitmişse yağ kaçağı olabilir. Mutlaka kontrol edilmelidir.

Elektrikli Direksiyon Sertleşmesi

Elektrikli direksiyon sertleşmesinin birçok sebebi olabilir.

 • Sigorta atmış veya yanmış olabilir.
 • Sisteme elektrik aktaran kablolar zarar görmüş, kopmuş olabilir.
 • Elektrikli direksiyon sistemi motoru bozulmuş olabilir.
 • Elektrikli direksiyon sisteminde takılma ve devreye girmeme olabilir.

İster hidrolik direksiyon sistemi olsun ister elektrikli direksiyon sistemi olsun, sertleşme sorunu yaşanıyorsa, çözüm için araç lifte kaldırılmalı, tüm direksiyon parçaları, ön takımlar kontrol edilmeli, hareket eden parçaların sıkışıp sıkışmadığı kontrol edilmelidir.

Hidrolik direksiyon sistemine sahip olan araçlarda, hidrolik yağı kontrol edilmeli, eksiklik halinde sızıntı kontrolü yapılmalıdır. Hidrolik pompasının sağlıklı çalışıp çalışmadığıda kontrol edilmelidir.

Elektrikli direksiyon sistemine sahip olan araçlarda ise sisteme güç veren tüm elektrik hattı, komut gönderen tüm kablolar, soketler ve elektrik motoru kontrol edilmelidir.

Direksiyon sertleşmesi sorununda çözüm için en pratik yok aracı diagnostik cihazına bağlamak olacaktır. Tüm arızalar hafızaya kaydedildiği için diagnostik cihaza bağlanıldığında direksiyon sertleşmesinin kaynağını bulmak daha kolay olacaktır.

Şayet araç diagnostik cihaza bağlanamıyorsa veya direksiyon sertleşmesinin kaynağının mekanik olduğu düşünülüyorsa o zamanda, direksiyon dişli kutusunu ve direksiyon milini birbirinden ayırıp direksiyonu döndürerek rahat dönüp dönmediğine bakılması gerekmektedir.


SON YAZILARIMIZ