Dizel Araç Sahibiyseniz Dikkat!Dizel Yakıt Pompası Arızası Belirtileri Nelerdir?Dizel Motor Pompası Neden Arızalanır?

Dizel araçlar yakıt tüketimi bakımından çok ucuz olmasına rağmen arızalanması durumunda benzinli araçlara göre biraz daha masraflıdır. Dizel motorlarda yakıt pompası arızasını erken teşhis edersek masrafımız azalır. Gelin birlikte dizel yakıt pompasının arıza belirtilerini inceleyelim.

Dizel Motor Pompası Neden Arızalanır?

Klasik bir bozulma nedeni yoktur. Bir kaç nedenden dolayı arıza baş gösterebilir.
– Turbonun sürekli devrede olması ve yüksek devirlerde aracın kullanılması.
– Zamanla pompanın eskimesi ve yıpranmasından dolayı
-Aracın rölanti değerine yakın değerlerde sürüş yapılması gibi nedenlerden mazot pompası arızalanabilir.

Dizel Yakıt Pompası Arızası Belirtileri Nelerdir?

-Egzozdan siyah duman atılması: yakıt pompasının arızalı çalışması motordaki yanmayı da etkileyeceği için egzozdan siyah duman oluşabilir. Egzozdan siyah duman atılması mazot pompası arızası göstergesi olabilir.

-Rölanti dengesizliği: Dizel araba çalıştıktan sonra istop edecekmiş gibi rölanti dengesizliği oluyor ise, araç stop edecek sanıp gaz vermek zorunda kalıyorsanız mazot pompası sorunu olabilir.

-Yakıt sarfiyatında artışlar: Dizel yakıt pompası aracın çalışması için gönderilecek yakıtı düzgün bir şekilde gönderemediği için yanma kalitesi düşer yakıttan cm3 başına alınması gereken enerji miktarı düşer aracın alması gereken enerji için daha fazla yakıt tüketmeye başlar. Yakıt tüketimi arttıysa dizel yakıt pompası arızası olabilir.

 -Ses ve gürültü problemi: tüm pompalar gibi dizel yakıt pompası da çalışırken belli bir miktar ses çıkarır ancak bu ses araç içinde duyulmayacak düzeydedir. Pompada oluşan bir arıza nedeniyle pompa sesi artar hatta ses düzeye öyle bir artar ki araç seyir halindeyken duyulabilecek şekilde olabilir.

-Yüksek devirlerde sorun varsa: Araç hızlanırken yüksek devirlere çıkmakta zorlanıyor ise veya yüksek hızlarla giderken ani teklemeler yapıyorsa dizel motor arızası belirtisi olabilir.

-Motor çalıştırırken oluşan problem: Sabahları ve soğuk havalarda daha zor çalışmaya başlaması dizel yakıt pompası arızası belirtilerinden olabilir.
Kaynak


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR