Dizel Motor Nedir? En Sık Rastlanan Dizel Motor Arızası Nedir?

Dizel Motor Nedir
Agoda WW

Ekonomik yakıt tüketimi sebebiyle sık tercih edilen Dizel Motor Nedir? Dizel motorlarda en sık rastlanan dizel motor arızası nedir? Dizel motorların çalışma prensibi ve sık rastlanan motor arızalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kullandıkları yakıt türüne göre motorlarda dizel ve benzinli olarak ikiye ayrılır. Dizel motorla benzinli motor arasındaki en temel fark ateşleme sistemidir.

Dizel Motor Nedir?

Dizel motor, hava ile sıkıştırılarak çalışan motor tipidir. Sıkıştırma sonrasında yüksek basınç elde edilir. Bu da beraberinde yüksek sıcaklık yaratır ve yakıtı alevlendirerek patlatıp motorun çalışmasını sağlar.

Dizel motor birbiriyle girift bir sistemdir. Yakıt deposu, yakıt filtresi, yakıt pompası, yakıt enjeksiyon pompası, boru ve rekorlar, hava filtresi, ısıtma bujileri, enjektörler, yakıt göstergesi gibi farklı parçalardan oluşur.

Dizel motorların bakımı benzinli motorların bakımına göre daha zor ve maliyetlidir. Bu yüzden dizel motorlarda yaşanacak en ufak sorun ciddiye alınarak ihmal edilmeden kontrol ettirilmelidir.

Dizel motorlarda gerçekleşen yüksek güce aktarılır. Böylelikle çekiş de yüksek olur. Vitesler arası hızlanmalar daha performanslıdır. Dizel motorlar yüksek ısı ürettikleri için malzeme olarak ağır ve dayanıklı malzemeden yapılmıştır ve bu yüzden benzinli motorlara göre daha ağırdır. Ağır olması devir çıkışını düşürür. Pistonların 4000 devirden yukarı vurması pek mümkün değildir.

Dizel motorlar her daim arıza yapabilir. Dizel motorların belli başlı arızaları vardır. Yeni tip dizel araçlarda elektronik arıza kontrol sistemi vardır. Motor arızası meydana geldiğinde sarı renkli kıvrılmış tel şeklinde bir ikaz lambası yanar. Aynı lamba kızdırma bujileri arızasında da yanabilir. Bu yüzden bu ikaz lambası yandığında aracı OBD cihazına bağlamak daha doğru olacaktır.

Motorlar OBD denen kendi arızalarını teşhis etmek sistemine sahiptir. Her arızada sistem bir kod oluşturur ve bu kod OBD cihazına bağlandığında arızanın tam adresini verir.

En Sık Rastlanan Dizel Motor Arızası Nedir?

Dizel motorda ateşleme sistemi yoktur. Dolayısıyla olası bir motor arızası büyük ihtimalle yakıt veya turbo sistemiyle ilgildir. Her türlü arızada araç önce diagnostik cihaza bağlanmalıdır ki arızanın kaynağının ne olduğu tam olarak anlaşılabilsin. Araç cihaza bağlıyken kaput açılarak gözle kontrol yapılmalıdır. Pompa, enjektör, filtre gibi bölgelerde yakıt kaçağı olup olmadığına bakılmalıdır.

Dizel motorlarda kalıplaşmış bazı arızalar vardır.

  • Dizel motorlarda sık rastlanan arızalardan biri yakıt sisteminin hava yapmasıdır. Yakıtın bitmesi, borularda kaçak olması ve yakıt filtresinin değiştirilmemesi yakıt sisteminin arıza yapmasına neden olur.
  • Hatalı supap ayarı, yakıt pompası ayarı veya enjektör ayarları yakıt sarfiyatının artmasına sebep olan arızalardır.
  • Dizel motorlarda radyatör su seviyesinin kontrol edilmesi veya radyatör bakımının titizlikle yapılması önemlidir. Su seviyesinin düşmesi, radyatörde arıza, vantilatör kayışının gevşemesi, su pompasının arızalanması motorun hararet yapmasına sebep olur.
  • Hava ve yakıt filtrelerinin kirlenmesi motor gücünü düşüren sebeplerden biridir. Filtrelerin değişimi düzenli olarak yapılmazsa motorda güç kaybı yaşanır.
  • Dizel motorlarda görünen arızalardan biride yağ sarfiyatının artması veya yağ basıncının düşük olmasıdır. Olası arıza durumunda, supap ayarları kontrol edilmeli, yağ pompası kontrol edilmeli ve yağ müşiri kontrol edilmelidir. Yağ seviyesinin normal limitler arasında olmaması bu arızayı tetikleyen etkenlerdendir.

Dizel araçların bakım maliyetleri ve olası arızada tamir masrafları yüksek olduğu için titizlikle kullanılması gereken araç türleridir. Bu sebeple, motoru çalıştırmadan önce yarım kontakta uyarı ışıkları sönene kadar beklenmeli ve motor o zaman çalıştırılmalıdır. Her zaman kaliteli yakıt kullanılmalıdır. Tüm kilometre bakımları zamanında ve doğru ellerde yaptırılmalıdır.


SON YAZILARIMIZ