ESP Nedir? ESP Sistemi Nasıl Çalışır? ESP Sistemi Ne İşe Yarar?

ESP Nedir? ESP Sistemi Nasıl Çalışır? ESP Sistemi Ne İşe Yarar?
Agoda WW

Yeni model araçların çoğunda ESP sistemi bulunmaktadır. Peki ESP nedir? ESP Sistemi Nasıl Çalışır? ESP Sistemi Ne İşe Yarar? ESP Sisteminin faydaları nelerdir?

Yeni model araçların çoğunda artık ESP sistemi standart donanım olarak kullanıcıya sunuluyor. Sürüş ve seyir güvenliği için önemli bir teknoloji olan ESP, sürücü içinde konfor sağlamaktadır.

ESP Nedir?

Günümüzdeki araçlarda birbirinden tasarımlar ve güvenlik önlemleri yer alsada, ESP artık standart donanım olarak sunulmaya başlandı. Elektronik Stabilite Programı ( ESP ) olarak adlandırılan bu sistem, kötü hava şartlarında güvenli sürüş sağlanmasına yardımcı olan bir sistemdir. Sistem sensörlerle birlikte algılayıcı üzerinden eş zamanlı olarak çalışır ve kötü hava şartlarında aracın dengesini ve yol tutuşunu güvenli hale getirir.

ESP Sistemi Nasıl Çalışır?

ESP Sistemi, tekerleklere ihtiyaca göre farklı basınçlar göndererek müdahale eder ve aracın dengesini sağlar. Her tekerleğe, aracın dengede kalması için ihtiyaç duyduğu basıncı uygular. 4 tekerede farklı basınç uygulama kapasitesine sahiptir. Bu basınca göre fren şiddetini dengeler. Özellikle kaygan yollarda, keskin virajlarda, yüksek hızla viraja girilme durumlarında devreye girerek, aracın dengesini sağlayarak, savrulmayı en aza indirip kazayı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca seyir halinde aniden önünüzde çıkan engellere karşı ani manevralarda tekerleklere eş zamanlı ihtiyaç duyduğu basıncı gönderip aracın dengede kalmasına imkan tanır.

ESP Sistemi Ne İşe Yarar?

Yağmurlu havalarda veya kaygan yollarda farkını anladığımız bir sistemdir ESP. Aracın her daim yolda kalmasını, dengede kalmasını ve savrulmamasını sağlar. Ani manevralara karşı aracı daima yolda tutar.

ESP sistemi, tekerlek hız sensörü, direksiyon açı sensörü, yanal ivme sensörü gibi parçalardan oluşur.

ESP başlı başına bir sistem değildir. Tek başına hiçbir varlığı söz konusu olamaz. ESP’nin varlığı, kilitlenmeyi engelleyen fren sistemi (ABS) ve patinaj önleme sistemi (ASR) ile birlikte mümkündür. ABS ve ASR, ESP sistemini destekleyen temel sistemlerdir. Yani, ASR ve ABS olmadan, bir araçta ESP olması söz konusu bile değildir.

ESP’yi Oluşturan Parçalar Nelerdir?

  • Teker hız algılayıcıları: Aracın hızını ayrı ayrı ölçen ve tekerlerde bulunan algılayıcılardır.
  • Yanal hız algılayıcı: Otomobilin yanal hızlarının ne olduğunu ve doğrultusundan ne kadar sapma gösterdiğini ESP’ye bildiren algılayıcıdır.
  • Fren basıncı ve ABS hidroliği algılayıcısı: Ani fren yapıldığında otomobilin tekerlerine uygulanan basıncı algılayan ve tekerlerin kilitlenmesini engelleyen parçalardır.
  • Direksiyon açısı algılayıcı: Araç sürücüsünün gitmek istediği yönü algılayan parçadır.
  • Elektronik kontrol elemanı: Tüm algılayıcılardan gelen doküman ve bilgileri kısa zamanda değerlendiren ve kritik durumlarda ESP’ yi devreye sokan elemandır.

Araçlarda Kullanılan ESP Sistemleri ve Anlamları

ABS: Tekerlekler kilitlenmeden sürücülere fren yapma imkanı sağlayan ve bu sayede aracın kontrol yeteneğini arttırarak sürücüye yardımcı olan bir sistemdir. ABS’nin açılımı ise, Antiblock Brake System’dir.

ESP: Elektronik Stabilite Programı’nın kısaltılmışı olan ESP, sensörler tarafından aracın seyir halindeki çizgisini korumaya ve savrulmadan düz bir şekilde seyrini sürdürmesine yardımcı olan bir sistemdir.

EBA veya BAS: Emergency Brake Assist ile Brake Assist System’in kısaltmaları olan EBA ve BAS, fren pedalına sert basılması durumunda fren gücünün tam olarak devreye girdiğini simgeler.

MSR: Kaygan zeminlerde sürücünün gaz pedalından ayağını çekmesiyle oluşabilecek kaymayı, motor torku tarafından önlemeye çalışan bir sistemdir.

ASR: Antipatinaj sistemi olarak da tanımlanan Anti Schlupf Regelung (ASR), araçta patinaj yapıldığında tekerleklere giden kuvveti kontrol eder ve tutunmayı sağlar.

EBD: Bu sistem, Electronic Brake Distributor’un kısaltmasıdır ve fren yapıldığı zaman gücün ön ve arkadaki akslara dengeli olarak dağılmasını sağlar.

ASC T: Seyir halindeyken, sensörler tarafından aracı sürekli olarak takip eden bir sistemdir. Elektronik çekiş kontrol sistemi (ASC T), bazı markalarda TCS olarak adlandırılır.

APB veya EPB: Bu sistem klasik el freninin yerine geçer ve el freni, anahtarı kontak yuvasından çıkardığınız zaman otomatik olarak devreye girer.

SRS: Suplementary Restraint System (SRS), airbag’i ifade etmektedir. Hava yastığı olarak da adlandırılan bu sistem, çarpışma esnasında çok kısa bir zaman içerisinde otomatik olarak devreye girer ve araç içindekilerin korunmasını sağlar.

HLA: Rampada duran bir aracın stop ettirilmeden kalkışına yardımcı olan ve Türkçeye Yokuş Kalkış Desteği olarak çevrilen bir sistemdir.

Tiptronic: Şanzımanın otomatik ya da manuel olarak kullanılmasını ifade eder.

Cruise Control: Sürücü tarafından devreye sokulduğunda aracın hızı sabitlenir ve sistem, frene, gaza ya da sistemi çalıştıran düğmeye basılınca devreden çıkar. Açılımı otomatik hız kontrol sistemi olan Cruise Control, yeni nesil bazı modellerde kullanılan bir sistemdir. Bunların dışında IPS-Akıllı Güvenlik Sistemi adı verilen sistem, kontak anahtarının içerisinde bulunan çip yardımıyla, kopya kontak anahtarlarının motoru harekete geçirmesini önlemektedir.


SON YAZILARIMIZ