Eyvah Klima Soğutmuyor! Klima Neden Soğutmaz! Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır? Klima Gazı Biterse Ne Olur?

Yaz geldi çattı. Araçların yaz bakımlarından biride klimadır. Yaz sıcağında her zaman kurtarıcı olan klimanın soğutması ve verimli çalışması önemlidir. Peki, Klima Neden Soğutmaz! Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır? Klima Gazı Biterse Ne Olur?

Aracınızı çalıştırdınız ve bir süre sonra klimanızı çalıştırdınız ve baktınız ki klima soğutmuyor. Bunun birkaç sebebi olabilir. Klima gazı bitmesi veya gaz kaçağı sıklıkla karşılaşılan sorundur.

Klima Neden Soğutmaz!

Klima Neden Soğutmaz sorusunun cevabı aslında basittir. Sıklıkla karşılaşılan sorun klima gazının bitmesidir. Klima gazının bitmesi klima kompresörünün çalışmamasına sebep olur ve soğutma olmaz.

Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır

Klima Gazının Bittiği Anlamak için klimanın soğutup soğutmadığına bakmak gerekir. Eğer klima araç çalıştıktan bir süre sonra veya seyir halinde iken verimli bir şekilde soğutmuyorsa bu Klima Gazının Bittiğine dair bir işarettir. Böyle bir durumda emin olmak için bazı özel basınç ölçüm cihazlarıyla Klima Gaz Ölçümü yapılır ve klima gazının bitip bitmediği anlaşılır.

Klima gazının tamamen bitip bitmediğini anlamak için bir başka yöntem ise elle yapılan kontroldür. Bunun için öncelikle eldiven giyilmelidir. Sonrasında ince uçlu bir tornavida ile bu kontrol yapılabilir. Klima gazı dolum ağzı lastik sibobu benzeyen bir yapıdadır. Tornavida ucuyla bu iğne uçlu siboba bastırdığınızda basınçlı bir gaz çıkışının olup olmadığına bakabilir böylelikle gazın tamamen bitip bitmediğini anlayabilirsiniz.

Klima Gaz deposunu kontrol ettiğinizde basınçlı bir gaz çıkışı varsa ve halen soğutmuyorsa bu durumda arıza klima kompresöründe olabilir. Bunun onarım için bir usta yardımı almanız gerekmektedir.

Araç Klima Gazı Biterse ne Olur

Klima gazı biterse, klima kompresörü tetiklenmez, devreye girmez ve klima soğutma işlemini yerine getirmez.

Klima Gazı Kaçağı Nasıl Tespit Edilir

Klima gazı kaçağının olup olmadığını anlamak için, özel köpüren solüsyonlar kullanılır. Bu solüsyonlar klima gazı deposuna doldurulur ve kaçak olan noktadan köpürerek çıkması beklenir.

Klima Gazı Ne Kadar Sürede Biter

Sıklıkla sorulan bir sorudur bu. Klima gazının belirli bir kullanım süresi yoktur. Kaçak veya arıza durumları haricinde kullanım performansınıza ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak değişen bir durumdur. Örneğin günde 1-2 saat araç kullanan birinin aracındaki klima gazı bitim süresi ile 7-8 saat araç kullanan birinin aracındaki klima gazı bitim süresi aynı değildir.

Klima gaz her iki durumda da sık doldurulan birşey değildir. Yani Klima gaz dolumundan 2-3 ay sonra araç kliması soğutma sorunu yaşıyorsa bu klima sisteminde kaçak olduğu anlamına gelir.

Kendi kullandığım araçtan örnek vermem gerekirse, günde ortalama 3 saat araç kullanan biriyim ve 1 senedir klima gazı doldurma ihtiyacı duymadım. Sizde buna göre kendi kullanım performansınızı değerlendirebilirsiniz.