Fren Diski Nedir? Fren Diski Neden Yamulur? Fren Diski Yamulması Nasıl Anlaşılır?

fren diski nedir?
Agoda WW

Fren diski nedir? Fren diski neden yamulur? Fren diski yamulmasının tehlikeleri nelerdir? Sürücüler için büyük tehlike yaratan bu sorunun cevabını ve çözüm yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Fren diski nedir? sorusuyla başlamak en doğrusu olacaktır. Direksiyon becerisi iyi olup teknik bilgisi yeterli olmayan sürücüler içinde faydası olacağını düşünüyorum.

Fren Diski Nedir?

Fren pedalına basıldığında, pedaldan lastiklere uzanan bir sistem devreye girer. Bu sistemin parçalarından biri olan Fren Diski, fren pedalına basıldığında aracın yavaşlamasıyla beraber savrulmasını, kaymasını, yoldan çıkmasını engelleyen, düzlemde kalmasını sağlayan bir fren sistemi parçasıdır. Fren balatalarının bu diske sürtünmesiyle araç yavaşlar veya durur.

Fren Diski Neden Yamulur?

Fren Diski Neden Yamulur? sorusunun temel iki sebebi vardır. Çok yaygın ve belirgin iki temel sebeptir aslında.

  1. Bilinçsiz Yıkanma
    Fren diskleri, sürtünme sebebiyle aşırı derecede ısınır. Bu ısınma normaldir. Ancak en sık yaşanan bu sorunda, araç sahipleri fren diskleri soğumadan aracı yıkadıklarında, disklere su tutup balata kirini akıtmak isterler. Yüksek ısıda olan disklere suyun temas etmesi ani soğuma yaratacağından disklerde yamulmaya sebep olur.
  2. Aşınma
    Fren disklerinin belirli bir kullanım ömrü var. Kullanıma bağlı olarak aşınmalar olması kaçınılmaz. Periyodik bakımlarda fren disklerinin kontrolleri yapılmalıdır. Aşınmış fren diskleri sürücü ve yolcuların can güvenliği için tehlikedir.

Fren Diski Yamulması Nasıl Anlaşılır?

Fren diskinin yamulmasının tespiti karmaşık olmamakla birlikte, biraz sürüş bilgisi gerektiren bir husustur. Aracınız dilinden anlıyorsanız fren diskinin yamulup yamulmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Yamulmuş fren diski, seyir halindeyken fren yapıldığında araçta belli aralıklarla titreme yapar. Titreme, yamulan fren diskinin en belirgin tespit yöntemidir.

Fren diskinde yamulmayı tespit etmek için titreme dışında bir başka yöntem ise ABS sistemidir. Eğer frene basıldığında ABS erken devreye giriyorsa bu da fren diskinde yamulmayı işaret eder.

Her ne kadar son çıkan araçlarda elektronik sistem, fren sisteminde bir sorun varsa uyarı ekranında gösteriyor olsada, halen trafikte çokça bu sisteme sahip araç olmadığında fren diskinin sağlıklı çalışıp çalışmadığının kontrolü sürücünün seyir halinde dikkat ederek ve aracı dinleyerek anlayabileceği basit bir arıza tipidir.

Fren Diski Yamulduysa Ne Yapmalıyım?

Fren diski yamukluğu, seyir halinde frene yapılmasıyla birlikte titreme ve savurma yapacağından trafik kazasına ve ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden fren diski yamulduysa mutlaka ve ivedi bir şekilde sorun çözülmelidir.

Çözüm aslında oldukça basittir. Fren diski yamulduysa işinin ehli bir ustaya veya yetkili servise gidilerek, fren diskinde yamulan kısım tornada düzeltilebilir. Ancak yamulma ileri boyutta ise torna kurtarmayacak, fren diskinin değişmesi gerekecektir.


SON YAZILARIMIZ