Mahruti Dişlisi Nedir? (Ayna) Mahruti Neden Değişir?

Aracımızın en büyük yapı taşı, hareket sisteminin en büyük dişli ailesinden olan ve aynı zamanda diferansiyel içinde birçok dişliye bağlantı olan mahruti dişlisi nedir? (Ayna) mahruti neden değişir? sizin için yazımızda.

Mahruti Dişli Nedir?

Motorlu kara taşıtlarında hareket sisteminin merkezinde bulunan Mahruti dişlisi, iki tekerleğin aynı anda dönmesini sağlayan parçalardan biridir. Avare ve istavroz dişlisinin parçalarındandır. Tek paşına pek satılmaz ve bulunmaz. Genellikle takım halinde değiştirilir. Önden çekiçli araçlarda görülmesi pek mümkün değildir. Arkadan çekiçli araçlarda ise diferansiyel içinde rahatlıkla görülebilir. Ayna ve mahruti arasındaki dişli oranı hep aynı dişliler karşılaşmayıp ömrü uzun olsun diye hiçbir zaman tamsayı olmaz.

Ayna Mahruti Neden Değişir?

Lastik ebadınızı 2-3 boy büyüttüğünüzde ayna mahrutiyi değiştirmezseniz yaşayacağınız sıkıntılar;

  • Yakıt Sarfiyatının Artması: Bu durum karşılaşacağınız ilk sıkıntıdır.
  • Hararet Sorunu: Uzun vadede fabrika çıkışı ayna mahrutiye zarar verir. Uzun sürüşlerde fabrika çıkışlı ayna mahruti büyük ölçekteki lastiği çevirmekte zorlanacağından araç hararet yapar.
  • Şanzıman ve Motor Sorunları: Lastik büyüklüğü arttıkça vites atış aralıkları farklılık gösterir. Bu sebeple; şanzımanın ve motorun ömrü kısalır.
  • Gösterge Sorunu: Aracın son sürati düşer ve kilometre göstergesi şaşabilir.
  • Ayna Mahruti Kırılır: Araç arazi şartlarında zorlanır ve ayna mahruti kırılır.

 Ön ve arka ayna mahruti oranları birebir aynı olmak zorundadır. Bu nedenle lastik boyu 2-3 ölçü büyüdüğünde lastikle birlikte ayna mahrutinin de tümden değişmesi gerekir.

Ayna mahruti aracınız için önemli bir konudur. Lastiklerinizi büyüttüğünüzde uygulamayı yapan servis sizi uyarmazsa siz uyarmayı unutmayın.


Son Yazılarımız