Motor Yağına Su Karışırsa Ne Olur? Motor Yağına Su Karıştığını Nasıl Anlarız?

Yağ ve Su. Birbirinden zıt iki madde. Aslında ara sıra karşılaşılan bir sorundur. Peki Motor Yağına Su Karışırsa Ne Olur? Motor Yağına Su Karıştığını Nasıl Anlarız? İşte bu soruların cevapları yazımızda.

Hareketli sistemlerde parçaların verimini ve ömrünü arttıran etmenlerden biri yağdır. Parçaların uzun ömürlü olması ve verimli çalışması için sürtünmeyi azaltmak amaçlı yağ kullanılır. Motorda da bu geçerlidir. Parçaların verimli çalışması için yağ vazgeçilmezdir.

Motor Yağına Su Karışırsa Ne Olur?

Yağlama sistemlerinde soğutmada bir gerekliliktir. Yağın ısınması sürtünmeyi arttıracak ve yağın özelliğini kaybetmesine sebep olacağında yağlama sistemleri için su soğutmalı sistemler kullanılır. Sistemler birbirinden bağımsız ve farklı noktalarda çalışır.

Yağlama sistemini soğutmakla görevli soğutma sisteminden motor yağına su karışma sorunu tüm yakıt türlü araçlarda meydana gelebilir.

Motor Yağına Su Neden Karışır?

Bu sorun motorda ciddi arızalara sebep olabileceğinden üzerinden titizlikle durulması gereken bir konudur. Motor yağına su karışmasında sıklıkla karşılaşılan durum silindir kapak contasında meydana gelen arızadır.

Silindir Kapak Contası Arızası

Silindir kapak contasının görevi, içerden dışarıya, dışardan da içeriye her türlü madde girişini engellemektir. Ancak silindir kapak contası zamanla işlevini yitirebilir. Yırtılma, aşınma, çatlama silindir kapak contasında sıklıkla görülen sorunlardır ve bu yüzden işlevini yitirebilir. İşlevini yitirmesi ile birlikte her türlü sızıntı veya madde geçişi yaşanabilir.

Silindir kapak contasının işlevini yitirmesi sebebiyle motor yağına su karışmasıyla karşı karşıya kalabiliriz.

Silindir Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Rolanti devrinde dalgalanmalar olabilir.
  • Araç çekişten düşer ve ciddi performans kayıpları meydana gelir.
  • Aracın harareti yükselir.
  • Tekleme, titreme, gaz pedalına basıldığında hızlanmama gibi sorunlar meydana gelebilir.

Yukarıdaki belirtileri hissettiğiniz anda en yakın servise gitmeniz çok önemlidir. Aracı kullanmaya devam etmeniz beraberinde çok daha büyük ve masraflı arızaların yaşanmasına sebep olabilir.