Motor Yatak Sarması Nedir? Motor Nasıl Yatak Sarar? Motor Yatak Sarmasını Nasıl Anlarız?

Günümüzde hemen hemen bütün araçlarda ufak tefek arızalar görülür. Hatasız araba olmaz. En önemli olan aracımızı maliyetli sorunlara yol açmamasını sağlamak olacaktır. Motor yatak sarmasını daha önceden duydunuz mu? Bu arıza gerçekten motorunuz için başınıza gelmesini istemeyeceğiniz arızalardan birisi. Gelin birlikte Motor Yatak Sarması kavramını inceleyelim başımıza gelmemesi için alınabilecek önemlerden bahsedelim.

https://www.youtube.com/watch?v=4xwP7WMaCDg

Motorun yatak sarması bu değildir yanlış anlaşılmasın 🙂

Motor Yatağı Nedir?

— Motor yatağı motorda dönen parçaların arasındaki sürtünmeyi azaltmak için kullanılır. Motor içerisinde blok ve krank arasında bulunanlara ana yatak, piston kolu ve krank arasında bulunanlara da kol yatağı adı verilir.

Motor Yatak Sarması Nedir?

Motorun yatak sarmasının başlıca sebepleri arasında motordaki aşırı ısınmalar baş sebep olarak gösterilir. Aracımızda bulunan yağ ve soğutma sıvısının yetersiz olması yatak sarmasının en büyük etkenlerindendir. Burda dikkat etmeniz gereken hususlardan biri aracınızın yağ seviyesini kontrol etmeniz be yağ pompasını ve yağ soğutucunuzun sağlıklı olmasıdır. Aracınızın motorunda yeterli yağ olmaması veya yağ pompasının görevini yerine sağlıklı bir şekilde getirememesi sonucunda düzenli olarak yağlanması gereken yataklar sarabilir. —Motordaki yatak dediğimiz kısmın yağsız kalması araçta bu parçalar arasında sürtünmeye neden olur böylece motor yataklarının dışından krank mili ve piston kolları bağlantısıda bu sürtünmeden payını alır.

Yağsız kalan parçalar aşırı sürtünme sonucu dönemez hale gelir ve sonunda sıkışır. Eğer araç bu haldeyken siz anlamayaup yolculuğunuza devam edersenşz bütün motor bloğu parçalarına zarar verirsiniz.

Araç Motor Sarması Nasıl Anlaşılır?

Aracın motor sesinin normalden farklı bir ses çıkarması da yatak sarması problemini işaret edebilir. Arabadaki yatak sarmasının belirtileri arasında motordan duman çıkmasını da sayabiliriz.Bu belirtilerden herhangi bir tanesi meydana geldiğinde vakit kaybetmeden araç durdurulmalı ve motor çalışmadan ilgili servislere götürülmelidir. Zaten bu belirtiler dikkate alınmaz ve araç sürülmeye devam edilirse motor tamamen durur.
Bu nedenle yatak sardığı düşünülen araçlar, olduğu yerde bırakılmalı ve çekici yardımı ile tamir edileceği servise kadar götürülmelidir.

Motor yatak sarmasının diğer bir nedeni ise aracın yağ ışığının yanmasınıdır. Motorun yatak sarmaya başlaması yağ azalmasından ya da bitmesinden kaynaklanacağı için öncelikle aracın yağ göstergesi yanar.
Bu belirtilerden herhangi bir tanesi meydana geldiğinde vakit kaybetmeden araç durdurulmalı ve motor çalışmadan ilgili servislere götürülmelidir. Zaten bu belirtiler dikkate alınmaz ve araç sürülmeye devam edilirse motor tamamen durur.

Araçta yatak sarması maliyetli bir işlemdir. Bu yüzden servislerin yüksek tutarlarda hesap çıkarmaları çok doğaldır. Ancak yatak sarması arızası ne kadar erken fark edilir ve müdahale edilirse masraflarda aynı oranda düşmektedir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER