Nedir Bu Conta Yanmak? Conta Yanmak Nedir? Conta Yanması Neden Olur? Conta Yanması Nasıl Anlaşılır?

Sıkca duyarız “Conta Yaktım” diye. Conta Yakmak otomobiller için oldukça önemli ve büyük bir sorundur. Peki Nedir Bu Conta Yakmak? Conta Yakmak Nedir? Conta Yanması Neden Olur? Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Cevabı detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Conta Yanmak Nedir?

Conta yakmak, aracın yalıtım özelliğini kaybetmesinden kaynaklanır. Araç arıza sonucu su kaynatırsa, yalıtım özelliği kaybolur. Yalıtım özelliği kalmazsa araçlarda conta yanması meydana gelir. Conta, motor siteminde bulunan hava ve yakıtı, silindir sisteminde bulunan yağ ve su karışımdan ayırır. Bu sıvıların birbirlerine karışmamaları için iki sistem arasında bulunur. Yanma olarak ifade edilen arıza ise bu yalıtım özelliğinin kaybedilmesidir. Araçta conta yakma sorununun gerçekleşmesi için aracın uzun vadeli, yüksek güçte kullanılması gerekiyor. Araç sürüş şartlarında aracın performansının üzerinde güç sergilemesi amacıyla zorlanması, arızayı yanı sıra getirmektedir. Conta yanmasının tespiti ve arızanın yarattığı masraf hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilebilmektedir.

Conta Yanması Neden Olur?

Conta yanması nedenleri arasında, aracın performansının üzerinde bir kullanım için zorlanması gerekir. Aracın, sahibi olduğu gücün üzerinde sürüş sağlanmak için aracın yüksek devirde kullanımı, arızaya sebep olur. Conta yakma işlemine neden olan yanlış araç kullanımları, şu biçimde sıralanmaktadır:

  • Aracı uzun süre, performansından daha yüksek koşullarda sürmek.
  • Aracın motor sistemini susuz bırakmak.
  • Araç soğutma sistemini atıklardan arıtmamak. 

İhmal edilen bakım işlemleri ve yanlış kullanımlar sonucu, conta yakılmaktadır. Özellikle, soğutma sisteminin temizlenmemesi neticesinde, devir daim işlemi daha sağlıklı gerçekleşmemektedir. Susuz kalan araç motoru, conta sisteminde arızaya neden olmaktadır. Conta sisteminde meydana gelen arıza, conta yakmak tabiri ile ifade edilmektedir. Bu yanlış kullanımlar sonucu hem aracın performansında düşüş yaşanmakta hem de conta sisteminde arıza oluşmaktadır. Conta yakma işleminin tespiti için bilgiler ve arıza masrafı hakkında detaylar, alt başlıklarda yer almaktadır.

Conta Yanması Nasıl Anlaşılır?

Conta yakma saptaması, araç işlevlerinde oluşan standartların dışında durumlar gözlenerek tespit edilebilmektedir. Conta yanması meydana geldiğinde, araç işlevlerini tam manasıyla yerine getirememektedir. Arızalar meydana gelip, bu arazılar sürücü tarafından gözlemlenebilmektedir. Araç conta yakma işleminin tespiti için izlenecek aşamalar, şu biçimde sıralanmaktadır:

  • Aracın genleşme kabı kontrol edilmelidir. Bu sistemde bulunan sıvı, köpüklü ve sarı renkte bir yapıya dönüşmüş ise conta yanması gerçekleşmektedir.
  • Aracın motor yağı kontrol edilmelidir. Motor yağı akışkan bir yapıya sahip olmalıdır. Akışkanlığı bozulmuş ve içerisine su karışmış ise conta yanması gerçekleşmektedir.
  • Aracın egzosu kontrol edilmelidir. Egzos, araç sürüşü sırasında su damlatıyor ise conta yanması gerçekleşmektedir.
  • Araç silindir sistemi kontrol edilmelidir. Silindirlerde ölçüm yapıldığında, basınç değeri çok düşük çıkıyor ise conta yanması meydana gelmektedir.

Yukarıda bulunan durumlar, araçta gözleniyor ise conta ile alakalı arıza oluşmaktadır. Contası yanmış araçların kullanımına devam edilmesi, araç iticilerinde ve motorda hasara neden olmaktadır. Bu duruma bağlı şekilde, arızanın tamirinin yapılası gerekiyor. Conta yanması tamir işlemleri, oto sanayilerde ve araçların servislerinde yapılmaktadır. Arızanın giderilmesi için talep edilen fiyatlar hakkında bilgi, alt başlıktan öğrenilebilmektedir.

Conta Yakma Tamiri Nasıl Olur?

Conta yanması onarımı, araç servisleri yolu ile yaptırılabilmektedir. Tamir, bakım işlemleri hemde, oto sanayiler yolu ile da yaptırılabilmektedir. Conta hasarının giderilmesi, aracın diğer bölümlerinde oluşacak hasarları engellemektedir. Conta yalıtım işlevi görmesi nedeni ile araç motor ve silindir sistemini korumaktadır. Tamir işlemi kısa bir süre içinde sağlanırsa, motorun hasar görmesi engellenmektedir. Araç serişleri yolu ile yapılan tamir işlemlerinde, orijinal parça kullanımı temin edilmektedir. Tamir işlemleri için talep edilen fiyat tutarları alt başlık içerisinden öğrenilebilmektedir.

Conta Yakma Masrafı Ne Kadardır?

Conta yakma masraf tutarı, eski model ve yeni model araçlar için farklı miktarlarda hesaplanmaktadır. Yeni model araçlarda conta yakma için masraf, 1.000 ila 2.000 tl arasında hesaplanmaktadır. Eski model araçlarda ise bu tutar 500 ila 700 tl arasında seyretmektedir. Conta yakma masrafları tutarları hakkında bilgiler, şu biçimde sıralanmaktadır:

  • Conta arızası sebebi ile aracın silindir kapaklarında hasar meydana geldiyse, tamir masrafı 1.000 ila 2.000 tl arasında talep edilmektedir. Bu rakam yeni model araçlar için uygulanmaktadır.
  • Conta arızası ile araç pistonlarında hasar meydana geldiyse, eski araçlar için masraf 600 ila 700 tl arasında belirlenmektedir. Yeni araçlar için ise 1.500 ila 2.000 tl arasında fiyat verilmektedir.

Araçların conta yakma masrafları, arızanın aracının diğer bölümlerini ne kadar etkilediği ile bağlantılı olarak belirlenmektedir. Conta arızası giderilmez ise motor ve silindir sistemlerinde de arızalar görülebilmektedir. Bu arızaların bir birini tetiklemesi ile masraf artmaktadır.

Kaynak: Araba gurusu


Son Yazılarımız