Neredeyse Boş Olan Depo İle Araç Sürmenin 5 Kötü Nedeni

Çoğu araç sahibi yakıt almak için deponun bitmesini, kırmızı ışığın yanmasını bekliyor. Oysa ki bunun çok ciddi zararları olabilir.

Kilometrede kaç kuruş yaktığını hesap etmeyen yoktur aramızda. Depoyu fuller, benzin ışığı yanana kadar gider ve kilometrede kaç kuruş yaktığımızı hesap ederiz. Evet aslında mantıklı bir işlem ancak bunu yaparken farkına varmadan aracımıza çok ciddi zararlar verebiliriz. O zararlar neler mi? Sizler için sıraladık..

1 – Yakıt Pompasının Yıpranması

Tankınızdaki yakıt, yakıt pompası için yalıtım ve kayganlık sağlar. Aracınızın deposunda yeterli yakıt olmadığında, yakıt pompası bu kayganlığa sahip olmaz. Sürekli olarak yakıtınız düşükken sürüyorsanız, yakıt pompasının aşırı ısınmasını ve aşınmasına sebep olur. Depoda yakıt olmaması, depoya dolan havanın yakıt pompasını aşındırmasına ve erken bozulmasına neden olabilir.

2 – Tank Çamuru

Yakıt genellikle tankın dibine yerleşebilen ve zamanla çamur haline dönüşen birçok kirletici içerir. Yakıt azalırsa, bu çamurun yakıt pompası tarafından emilmesi ve motora taşınması olasılığı yüksektir. Bu, enjektörlerinizin ve yakıt filtrenizin tıkanmasına sebep olur.

3 – Hava

Yakıt deposundaki düşük seviye, depoya dolan havanın artması sebebiyle yakıt pompasının fazla ısınmasına ve yakıt pompanızın zamanında önce aşınmasına ve diğer bileşenlerininde erken bozulmasına neden olur.

4 – Motor Aniden Durabilir

Aracınızda yakıt ikaz ışığının ne zaman yandığını, kaç kilometre gittiğinizi ne kadar daha gidebileceğinizi sürüş esnasında hesaplamanız zor olabilir. Sürüş esnasında olası bir arıza, özellikle büyükşehirlerde trafik sıkışıklığı vb durumlarda benzin istasyonuna yetişemeyebilirsiniz. Yakıt bittiğinde motorun durması araç kontrolünüde zorlaştıracak ve hidrolik sistemlerin sağlıklı çalışmasına engel olacaktır.

5 – Stres

Yakıt ikaz ışığının yanması ile birlikte, yakıtın bitmesi, yolda kalma, benzin istasyonunun nerede olduğunu düşünme gibi sizi stres altında bırakabilecek etkenlerle baş başa kalabilirsiniz. Bu güvenli sürüşten uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu yüzden otobilgim.com olarak en az yarım depo ile araç kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


SON YAZILARIMIZ

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR