O Klima Sisteminin En Önemli Parçası! Klima Kompresörü Nedir? Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klima sistemimizin en önemli parçalarından biri olan klima kompresörü hakkında ne kadar bilgiliyiz? Klima kompresörü nedir? Klima kompresörü arızası nasıl elde edilir? sizin için yazımızda.

Klima Kompresörü Nedir ?

Klima kompresörü aracın motorundaki krank milinden aldığı hareketle , klima gazını sıkıştırmak ve dolaşım yapmasını sağlamakla yükümlü olan bir otomobil parçasıdır. Klima sisteminin önemli parçalarından olduğu için olası bir klima kompresörü arızası doğal olarak otomobildeki klime sisteminin çalışmamasına neden olacaktır. Ancak araçlardaki sıcak suyun dolaşımı tamamen bambaşka bir sistem üzerinden ve devirdaim pompası ile yapıldığından , klima kompresörü bozulduğunda sadece soğuk hava ile ilgili problem olacak ve sıcak klima çalışmasını sürdürecektir.

Kompresörün amacı, soğutucuyu sistemdeki basınç altında dolaştırmaktır, bu da içerdiği ısıyı yoğunlaştırır. Kompresörde, düşük basınçlı gaz yüksek basınçlı gaz olarak değiştirilir. Bu basınç birikimi sadece sistemin yüksek basınç tarafında bir kısıtlamaya sahip olarak gerçekleştirilebilir. Bu, genleşme valfinde bulunan küçük bir vanadır. Klima Kompresörü , pompalama işlemi sırasında soğutucu gazın girişini ve çıkışını kontrol etmek için valflere sahiptir. 

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Eğer aracınızın klima kompresoru arıza verdiyse bir usta olmanıza gerek yok, bunu aracın verdiği bazı tepkilerden veya seslerden sizin de anlamanız gayet mümkün. Bu arızayı anlayabileceğiniz birkaç yönteme birlikte bakalım :

  • Aracın bilya aksamından gelen sese dikkat etmek gerekir ıslık sesine benzer bir ses gelebilir.
  • Klimayı çalıştırdığınızda müşür soketinden ses gelme ihtimali vardır
  • Klimayı çalıştırdığınızda motor bölümünden ses duyma olasılığı yüksektir
  • Bir sürtünme sesi duyabilirsiniz

Bu seslere dikkat etmekte fayda vardır. Eğer bu seslere benzer sesler duyuyorsanız aracınızın klime kopresöründen şüphe etmemeniz için bir sebep yok. Aracınızı iyi tanımalısınız, aracınızın her bir yerinden gelen sesler hakkında bilgi sahibi olmalısınız, böylece daha büyük maddi manevi zararları erkenden önlemiş olursunuz.
Kaynak


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR