Supap Nedir? Supap Arızası Nasıl Anlaşılır?

Supap Nedir? Supap Arızası Nasıl Anlaşılır? Supap Arızası Belirtileri Nelerdir? tüm soruların cevapları bu yazımızda..

Supap Nedir?

Supap; motorun üst kısmında yani motorun üst kapak kısmında bulunur. Motorun çalışması sırasında piston hareketlerine göre hava ve yakıt karışımını doğru zamanlarda açılarak, bu karışımın yanma odasına yani emme supaplarına aktarılmasını sağlayan ve yanma sonucunda oluşan egzoz gazının yine doğru zamanda açılarak yanma odasından uzaklaşmasını sağlayan hareketli parçadır. Hareketini eksantrik milinden alır.

Supap Arızası Nasıl Anlaşılır?

Sık sorulan sorulardan biri Supap Arızası Belirtileri Nelerdir? Supap sisteminde arızalar 3 şekilde kendini belli eder.

1- Supap sisteminden ses gelmesi, supap vurmaları

-Supap ayar boşluğunun bozuk olması
-Ayar vidasının aşınmış olması
-Külbütör kolu temas yüzleri aşınmış
-Supap iteceğinin gevşek olması
-Supap millerinin yauvalarında gevşek olması
-Supap yaylarının kuvvetsiz olması
-Supapların yapışması

2-Supap tutukluğu, Supap yağışması

-Supap aralıkları yanlış
-Supap milleri ile supap mili yuvaları arasında fazla boşluk olması
-Supap yaylarının kırık olması
-Supap iteceğinin mekaniz arızasından dolayı tutukluk yapması

3-Supap yataklarının yanmış olması

-Supap aralıkları yanlış
-Supap yaylarının zayıf olması
-Supap iteceğinin tutukluk yapması
-Supapların fazla kızması
-Motoru sürekli yüksek devirlerde kullanmak
-Supap başlarının çok incelmiş olması

Supap Ayarı Ne Zaman Gerekir?

Supap ayarı, araçların motorları için hayati önem taşımaktadır. Aracınızın motorunun supap ayarına ihtiyaç duyup duymadığını anlamak için şayet aracınızdan supap sesi geliyorsa; örneklendirerek anlatmak gerekirse, şık şık olarak duyuluyorsa ya da birbirine çok zıt yapıda olan ve çok hızlı çarpan iki metalin sesine benzer bir ses veriyorsa, motorunuz çekiş yapmıyorsa ve yakıt tüketimi dikkatinizi çekecek seviyede artmışsa supap ayarınız gevşemiş olabilir.
Gaza basmanıza rağmen aracınız sanki bir kuvvet onu geriye çekiyormuşçasına zorluyorsa, gazı almıyorsa, çok yakıt harcamasına karşın hızlanamıyorsa, yokuş aşağıya doğru konumda bile serbest bırakıldığında hızlanması gerekenden daha az hızlanıyorsa ve sabahları aracınızı çalıştırdığınızda zor çalışıyorsa supap ayarlarınız sıkı olabilir.

LPG ve Supap Erimesi Sorunu

LPG dönüşümü ekonomi sağlıyor fakat bir de madalyonun öteki yüzü var: Supap erimesi. Araçlarda motorda bulunan supapların alaşım oranları farklılık göstermektedir. Eski tip supaplarda tamamen çelik kullanılıyordu. Özellikle 2005 yılı ve sonrasında üretilen, Euro 5 sınıfı araçlarda kullanılan supaplarda, magnezyum oranı arttırılmıştır.

İşte sorun burada başlıyor. LPG’nin ürettiği sıcaklık, benzinin ürettiği sıcaklığa göre çok daha fazladır. Çelik ortalama 1400 derecede erimeye başlarken, magnezyum için bu değer 650 derece civarına denk gelir. Yani magnezyum, yüksek sıcaklık karşısında daha çaresiz!

Motoru kullanıma da bağlı olarak (çok yüksek devirlerde çalıştırma gibi) LPG’li araçta, zaman içerisinde, emme ve egzos sisteminde kullanılan supaplar erimeye başlar. Özellikle belirtelim aracınızı yüksek devirlerde kullanma heveslisi iseniz ya benzin moduna geçin ya da hiç LPG taktırmayın! Ayrıca ucuz ve kalitesi belli olmayan LPG yakıtlarından uzak durun

LPG’li araçta supapta aşınma başladıkça, motor özellikle soğuk iken aracın stop ettiği gözlenir. Motorda bulunan 4 silindirde farklı supaplar aşınma gösterebilir. Bu sebeple motorun performansı düşecektir. En sağlıklı test yöntemi bujilerin sökülmesi ve karbüratör basınç testi uygulamasının yapılmasıdır. Eğer silindirlerde birbirinden farklı basınç değerleri çıkıyorsa, supaplarınız da yavaş yavaş erimeye başlıyor demektir.

Supap erimesi belirtileri başladığında pek vakit kaybetmeden tamircinize uğramanızda fayda var. Onarım işlemleri için gerekli olan malzemeleri şöyle sıralayabiliriz:

16 adet supap (tercihen kaliteli çelikten üretilmiş)
16 adet supap lastiği (keçesi)
16 adet supap gaydı (yolluğu)
Silindir kapak contası
Üst kapak contası
Sıvı conta
Motor Yağı ve yağ filtresi(Motor söküleceğinden bu ikisi de yenilenecek)
Motorunuz söküldükten sonra, supap değişim için bu işin ehli bir ustaya yönlendirilir. Usta supapları yenileri ile değiştirerek gerekli ayarlamaları yapar. Son olarak motor tekrar bir araya getirilir, yağ ve yağ filtresi eklenerek test süreci başlar. Hiç bir sorun yoksa işlem tamamdır.

Kaynak: otomagazin


SON YAZILARIMIZ

POPÜLER YAZILAR