Sürüş Esnasında Aracımızın En Kilit Parçası! Amortisör Arıza Sebepleri Nelerdir? Patlak Amortisör Ne Demektir?

Agoda WW

Aracımızın en kilit noktalarından biri olan süspansiyon olan sisteminin kilit ismi olan amortisörlerin arıza sebeeplerini biz anlayabilir miyiz? Kaliteli ve rahat bir yolculukta amortisörün önemi nedir? Patlak amortisör nedir? ve Patlak amortisörün belirtileri nelerdir? sizin için yazımızda…

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır, Ses Yapar Mı?

Amortisörler araçlarımızın dört tekerliğinde ayrı ayrı bulunan bozuk ve çukurlu yollarda aracın titreşimlerini absorbe ederek aracın titreşimlerini içeriye yansıtmayan parçalardır. Aynı anda ters olarak yayların fazla salınım yapmasınıda engelleyerek yol tutuşunu arttırmasına neden olur.
Aracın direkt olarak hareket ve süspansiyonuna direkt etki ettiği için amortisörler aracın önemli parçalarındandır. Amortisörler düzenli olarak bakımı yaptırılmalı aksi taktirde aracın şasesine ve diğer süspansiyon sistemlerine zarar verir. Peki patlak amortisör deyimi nedir?

Amortisörlerin Arızalanması !

Amortisörler sürekli engebeli arazilerde bozuk yollarda da kullanıldığı için sık sık bozulma veya arıza belirtisi gösterirler. Yollarda kasislerden ser çukurlardan geçen araçlarımızın bozulmaları sebep olan sebebler arasında gösterilir.

Amortisörlerin arıza yapması aracın yol tutuşlarının zayıflaması, girilen çukurların artık araç içinde fazlaca hissedilmesi , direksiyon sertleşmesi ve aracın yaylanması başlıca sebepleridir.

Amortisörlerde meydana gelen arızayı ( yağlı amortisörlerde)  yağ sızması şeklinde görülmektedir. Bu aynı zamanda bozuk ve patlak amortisörü anlamanın en iyi yollarından biridir. Araç çukura girdiğinde tekerlek aksamından fazla miktarda vuruntu sesi gelir.

Araç hareket halinde iken arıza olup olmadığının anlaşılması önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz arıza sebepleri bunlar için en önemlisidir. Araçta bu belirtiler varsa dikkat edin ve aracınızı en yakın servise götürün. Bu sebeplerin yanında amortisörlerin arızalandığında aracın süspansiyon kısmından gıcırtı sesi gelmesi yok tutuşunun azalması gibi nedenlerede dikkat edilmesi gerekmektedir.

Patlak Amortisörün Belirtileri Nelerdir?

  1. Kasislerden geçerken gelen gıcırtı sesleri.
  2. Amortisör Dibinden Yağ Sızıntıları Görülür (Araç Tekerinin Üst Kısmına Eğilerek Baktığınızda yağ sızıntısı görülür)
  3. Araç Yolda Gezme Yapabilir ( Direksiyon Titrer)
  4. Aracı el ile esnettiğinizde çok kolay esner, sertlik hissi kaybolur (Helezon Yay Esnemesi)
  5. Aracın hızlanmaya başlamasıyla yol Tutuşu Azalır.
  6. Araç normal yüksekliğinden daha düşük görünür.
  7. Araç Lastiği İçe Yada Dışa Kanber Yapabilir.

Amortisör Bakımı ve Tamiri!

Ülkemizde artan araç kazalarının baş nedenlerinden birisi özellikle virajlarda aracın savrulmasıdır. Araç savrulmalarının nedenleri araştırıldığında %30 amortisör arızası olarak belirlenmiştir. Yol tutuşuna direkt etki ettiğinden dolayı amortisör patlamasının ihmal edilmesi çok ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

Araçlarda yukarıda belirtiğimiz gibi sorunlar mevcutsa hiç boşuna aracımın amortisörlerini tamir ettiririm gibi bi düşünceye kapılmayın çünkü öyle bir şey mümkün değildir. Amortisörlerin tamiri mümkün değildir. Buluna iki çeşit amortisör 1.Gazlı 2.Yağlı ikisininde tamiri mümkün değildir. En iyi çözüm aracın amortisörleri ile birlikte viraj demir lastikleri amortisör takozları ile birlikte amortisörlerin değişmesi önemlidir. Aracınızda bu bakımları yaptırdıktan sonra değişimi farkedeceksiniz.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR