Tekleme Nedir? Motor Neden Tekler? Tekleme Arızası Belirtileri ve Çözümleri

Tekleme Nedir? Motor Neden Tekler? Tekleme Arızası Belirtileri ve Çözümleri

Eğer aracınızın motoru sarsıntılı çalışıyorsa bu yazımız size. Tekleme Nedir? Motor Neden Tekler? Tekleme Arızası Belirtileri ve Çözümleri. Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

Silindir içerisine alınan hava-yakıt karışımı, sıkıştırma sonrasında bujilerden gelen kıvılcımla ateşlenerek yanar. Bu yanma düzensiz olursa veya hiç gerçekleşmezse, hava-yakıt karışımı kendiliğinden tutuşabilir ve düzensiz yanma gerçekleşir. Buna “Vuruntu” nedir. (Bkz. Vuruntu Sensörü Arızaları)

Tekleme Nedir?

Öncelikle tekleme nedir sorusu ile başlamamız gerekiyor. Tekleme; Silindir içerisinde gerçekleşen ateşlemenin doğru zamanda gerçekleşmemesinden veya hiç gerçekleşmemesinden kaynaklanan motorda sarsıntıya, güç kaybına yol açan bir sorundur.

Bujilerdeki meydana gelen kıvılcım doğru zamanda gerçekleşmezse veya bir/birkaç bujide hiç kıvılcım oluşmazsa motorda sarsıntılı çalışma olacaktır ve güç azalacaktır. Bu yakıt tüketimininde artması anlamına gelir. Bu tekleme sebebiyle motor arıza lambası da yanacaktır.

Motorda tekleme yaşanması halinde ilk yapılacak şey, aracı diagnostik test cihazına bağlayıp arıza kodunun tespitidir. Tekleme meydana geldiğinde, diagnostik test cihazı kontrol sonrasında P0300 arıza kodunu görecektir. Bu kodun altında P0301, P0302, P0303… gibi alt kodlar yer alacaktır ki bu kodlar, teklemenin kaçıncı silindirde gerçekleştiğini gösterecektir.

Bu hata kodu ile birlikte başka kodlarda görülebilir. Hatta başka kodlar varsa arızanın nokta atış tespiti ve kalıcı çözümü konusunda yardımcı olacaktır.

Motor teklemesinin genelde 2 sebebi olur.

  1. Ateşleme sistemi
  2. Supap sistemi ( Bkz. Subap Nedir? )

Eğer bu iki sistem sorunsuz çalışıyorsa ve bundan kati suretle eminsek, o zaman sensör veya diğer yardımcı ekipmanların arızalı olup olmadığıda kontrol edilmelidir. Şayet bu tip bir arıza olması durumunda diagnostik test cihazında da görülecektir.

diagnostik test cihazı

Ateşleme Sisteminin Teklemeye Sebep Olması

Ateşleme sisteminin performanslı çalışmaması teklemeye sebep olabilir. Buji kablosunun çıkması, kopması, kırılması, düşük voltaj olması, bujinin arızalanması, kurum yapması tekleme yaşanmasına sebep olacaktır.

Eski tip ateşleme sistemi olan araçlarda, bozuk distribütör ayarı, bozuk platin takımı, ayarsız platin takımı, avans ayarının hatalı olması, doğru zamanda ateşlemenin gerçekleşmesini engeller ve tekleme meydana gelir.

Tekleme sebebinin ateşleme sisteminden kaynakladığının tespit edilmesi halinde, buji kablolarını tek tek çıkartıp çalıştırarak motorda ki yansımasını dinlemek gerekir.

Supap Sisteminin Teklemeye Sebep Olması

Bozuk supap ayarı, supapların zarar görmüş olması teklemeye sebep olabilir. Supap arızası, silindirdeki sıkışmayı engeller. Bu engelleme; silindirde sıkıştırmayı azaltır, yanma zamanlamasını bozar, sıkıştırma ve yanma basınçları düşer ve silindir güç üretemez.

Özellikle LPG’li araçlarda sık meydana gelen sorunlardan biri supap erimesidir.

Bazı tekleme sorunlarında; ateşleme sistemi elemanları ( bujiler, bobinler kablolar ) sağlamdır. Diagnostik cihazı testinde tekleme arızası olarak görülebilir. İşte bu durumlarda supap arızası olduğu anlaşılır.


SON YAZILARIMIZ