Aks Nedir? Aks Ne İşe yarar? Aks Neden Ve Nasıl kırılır?

Sanatçı Alişan’ın yaptığı talihsiz kazadan sonra haberlerde aks kırılması sonucunda kazanın yapıldığı söylenmişti. Bu haberden yola çıkarak bir haber hazırlamak istedim. Gerçekten aks kırılabilecek bir parça mı? Aks Nedir, Ne işe yarar, Nasıl kırılır? Sizin için yazımızda.

Aks Nedir?

Çoğu araç kullanıcısınıda dingil olarak bildiği aks motorlu araçlarda buluna hareket sistemini oluşturan parçalar arasındadır. Diferansiyel sisteminden çıkan dönme hareketin direk olarak tekerleklere ileten en etkin parçadır.
Motorda bildiğimiz gibi ilk hareket motordan kavrama sistemine oradanda diferansiyele ulaşır. Diferansiyelden de asklar yoluyla tekerleklere gitmektedir. Bu Hareketi gerçekleştiren akslar aynı zamanda aracın yolcularda dahil yükünü üstlenmektedir. Ayrıca araç hızlanırken, viraj girişlerinde, viraj çıkışlarında ya da frene basıldığında güvenliği ve konforu sağlamakla yükümlüdür.

Aks Ne İşe yarar?

Motorlı araçların hareket sisteminde Sağ ve sol olmak üzere iki tane aks yer alır. Aksları oluşturan genel aksamlar keçe, rulman ve körüklerdir. Aksların merkezlenmesini sağlayan aks rulmanları, aks kovanında yer alır. Aks keçeleri, aks kovanına monte edilir ve aks kovanı ile aks mili arasındaki yağın sızmasını engeller. Aks körükleri ise aksın iç ve dış bölümünde yer alır. Dışarıdan gelebilecek yabancı maddelerin rulmanlara girmemesini sağlar.

Aks Neden Ve Nasıl kırılır?

Akslar sert olacak şekilde üretilse de, aşırı yüklenmiş bir araç bazen bir aksı kırabilir. Kötü taşıyıcı rulmanları veya tehlikeli çukurlar aks sorunlarının diğer yaygın nedenleridir. Aks kırılmasının diğer nedenleri ise şunlardır;

  • RULMAN BOZULMASI
  • AŞIRI YÜK
  • KEÇE DEFORMASYONU
  • AKS’A GELEN DARBE

Son Yazılarımız