Araba Frene Basıldığında Neden Sağa Sola Çeker? 7 Madde’de Aracın Sağa ve Sola Çekme Sebepleri!

Herkes artık kendi otomobilinin doktoru. Arıza ne ise az çok durumu öngörebiliyor. Peki aracını tam tanımayanlar? Bu yazımız aracının pekte doktoru olmayanlar için gelsin. Araba Frene Basıldığında Neden Sağa Sola Çeker? 7 Madde’de Aracın Sağa ve Sola Çekme Sebepleri! sizin için yazımızda.

Araba Frene Basıldığında Neden Sağa Sola Çeker?

Sürüş esnasında frene bastığımızda aracın sağa veya sola çekmesinin bir çok nedeni olabilir. Öncelikle bu olay sadece frenleme esnasında gerçekleşiyorsa korkmanıza gerek yok çok masraf gerektirmeyecek işlemler ile bu problemden kurtulabilirsiniz. Olası nedenlerden 1.sırada yer verdiğimiz fren balatasından başlayalım.

1-Fren Balatası

Fren balataların yanlış takılması frenleme esnasında aracınız sağa sola çekmesine neden olabilir. Yanlış takılan, yanlış monte edilen balatalara çok yanlış noktalara sürteceği için aracı frenleme esnasında sağa veya sola çekecektir.

2-Fren Diski

Fren diskinizde deforme olması aracınızın sağa sola çekmesine sebep olabilir. Fren diskinizin deforme olmasının sebeplerinden bazıları şunlardır;
Araç yıkanırken aşırı ısınmış fren disklerine su tutmak ve ısınan disklerle su birikintisinden geçmektir. Disk arızası tespiti diğer ekipmanlara kıyasla daha kolaydır. Fren disklerinde problem olması durumunda fren şiddetiyle orantılı olarak aracın titremesi söz konusu olmaktadır.

3-Fren Merkez Hizası

Balatalarınızda ve disklerinizde bir problem yok ve araç hala sağa sola çekiyorsa sorun Fren Merkez Hizalamasında olabilir.
Fren balatalarının diske olan uzaklıkları tüm tekerler için aynı değilse balata – disk mesafesi en az olan teker en güçlü tutuşu sağlayacak ve araç o yöne doğru çekilecektir.

4-Ön Takım Problemi 

Evet fren merkezleme hizasında da bir problem olmadığını da görüyorsak sorun ön takım problemizinizden de kaynaklanıyor olabilir. Görselimizde belli olan parçalar ön takım olarak geçmektedir ve birçok parçadan oluşmaktadır. Özellike Süspansiyon, rot kolları, salıncak gibi yürüye aksam elemanlarında yaşanan problemler aracın sağa veya sola çekmesine sebebiyet verir. Bu ekipmanlarda meydana gelecek boşluk, eğilme ve ayarsızlık aracın frenleme sırasında öne yığılmasıyla sağa – sola çekilmesine sebep olabilmektedir. Ön takım ekipmanları periyodik olarak kontrol ettirmeniz önemle rica olunur.

5-Lastik Hava Basıncı

Lastik basınçlarının orantısız olması durumunda araç basıncı düşük lastiğin yönüne meyil edecektir ve araçta sağa sola kayma meydana gelecektir.

6-Rot Ve Balans Ayarı

Aracınızda hala bu sorunu yaşamaya devam ediyorsanız birde Rot Ve Balans Ayarına baktırmadan olmaz. Direksiyon hizasında ve jantlarda yamukluk varsa buda aracın sağa sola çekmesine neden olur.

7-Lastik Aşınması

Kamber / kaster  ayarı bozukluğu sebebiyle lastiklerin orantısız olarak aşınması aracın sabit sürülüşünü zorlaştırmaktadır. Aracınızın kamber açısında bozukluk varsa aracınızı sağa sola çekmesi gayet normaldir.


Son Yazılarımız