Çıkma Yedek Parça Nedir?Hangi Markanın Yedek Parça Fiyatları Daha Uygundur? Yan Sanayi Yedek Parçalar Garantiyi Bozar mı?

Araçların parçaları zaman içinde kullanıldıkça ya da kaza gibi nedenlerle işlevlerini kaybedebiliyor. Bu nedenle aracın istenen şekilde çalışmasını sağlamak için yedek parça alınması gerekiyor. Bu durum da araç sahiplerinin aklına ilk olarak “oto yedek parça fiyatları ne kadar?” sorusunu getiriyor. Bugün ki yazımızda çıkma yedek parça nedir? Hangi araç gruplarının yedek parçası ucuzdur ve yan sanayi yedek parçalar garantiyi bozar mı? sorularını cevaplayacağız.

Hangi Markaların Yedek Parçaları Daha Ucuz?

Genel olarak Türkiye’de üretim yapan markaların yedek parça fiyatları daha uygundur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, aracın Türkiye’de üretilip üretilmemesidir. Örneğin FIAT Doblo Türkiye’de üretildiği için yedek parça fiyatları bir hayli uygundur. Ancak FIAT 124 Türkiye’de üretilmediği için bazı yedek parçaları oldukça pahalıdır. Bu konuda bir noktaya dikkat edilmesi önemlidir: Bazı markalar belli başlı parçaları araçlarının çoğunda ortak kullanıyor. Örneğin FIAT Linea ile FIAT Egea’nın birçok parçası benzerlik gösteriyor ve her ikisi için de aynı parçalar kullanılabiliyor. Tüm bunlar değerlendirildiği zaman “Türkiye’de üretim yapan markaların yedek parçaları çok daha ucuzdur” diyebiliriz. Türkiye’de üretilen bazı modeller şöyle sıralanabilir:

  • Toyota: Corolla, Verso ve CH-R
  • Honda: Civic Sedan
  • Renault: Megane Hatchback, Megane Sedan, Clio
  • FIAT: Egea Hatchback, Egea Sedan, Doblo ve Fiorino
  • Ford: Transit ve Tourneo
  • Hyundai: i20 ve i10

Hangi Markaların Yedek Parçaları Daha Pahalı?

Türkiye’de üretim yapmayan markaların fiyatları genellikle diğer markalara göre daha pahalıdır. Çünkü parçaların Türkiye’ye ithal edilmesi gerekiyor. Ayrıca markanın fiyat politikası da belirleyici olabiliyor. Ancak özellikle Avrupalı üreticilerin yedek parça fiyatları oldukça yüksektir. Öne çıkan bazı markalar ise şöyle:

  • BMW
  • Mercedes
  • Volvo
  • Audi

Çıkma Yedek Parça Nedir?

Genellikle aynı modeldeki ağır hasarlı araçlardan elde edilen bazı parçaların diğer araçlarda yedek parça olarak kullanılmasına çıkma yedek parça denir. Bazı kullanıcılar fiyatları daha uygun ve orijinal olduğu için çıkma yedek parçaları tercih eder. Ancak bu parçaların araçlara monte edilmesi önerilmez. Çünkü bu parçalarda görünüm itibarıyla herhangi bir sorun olmasa da mikro çatlaklar ya da başka tip sorunlar bulunabilir ve bu durum da gelecekte daha büyük masraflara ve tehlikelere yol açabiliyor.

Yan Sanayi Yedek Parçalar Garantiyi Bozar mı?

Yan sanayi yedek parçaların tamamı sanılanın aksine garantiyi bozmaz. Lisanslı olarak tabir edilen ve markaya lisans ücreti ödeyerek üretim yapan şirketlerin yedek parçaları garantiyi bozmaz. Lisanssız olarak üretim yapan şirketlerin yedek parçaları ise kullanılmaları durumunda garantiyi bozabiliyor. Bu nedenle garanti süresi boyunca orijinal ya da lisanslı yedek parça ürünlerinin tercih edilmesi öneriliyor.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR