Dillerden Düşmeyen Seramik Kaplama Nedir? Seramik Kaplama Hakkında Bilinmeyenler? Seramik Kaplamanın Faydaları Neler? Seramik Kaplama Nerede Yapılır? Seramik Kaplama Fiyatları

Son günlerde sosyal mecralarda sık sık gördüğümüz aracın üstüne atılan çamurun hiç leke bırakmadan kayıp gittiğini görüyoruz. Bu tarz videoları internette fazlaca görmek mümkün.
Peki bu videolar ne kadar doğru, ne kadar gerçeği yansıtmakta, ‘Nano’ ve ‘Seramik Kaplama’ nedir? Seramik Kaplama aracımızı dış etkenlerden korurmu ? Boya korumasına sağladığı katkılar neler? Bu işlemin pahalıya yapılması normal mi? En güvenilir seramik kaplama nerelerde yapılır?Gelin hep birlikte bu merak edilen soruları birlike inceleyelim. Seramik kaplamanın gerçeklerine ne olup ne olmadığını okuyup görelim…

Seramik Kaplama Nedir?

Öncelikle Seramik Kaplama başta uzay endüstrisi olarak tasarlanan bi teknolojiydi ancak otomobil piyasasında hızlıca bir ivme kazandı.

Seramik kaplama aslında aracın kendi fabrika çıkışla veya normal boyası üzerine uygulanan ikinci bir tabakakadır. Aracın orjinal boyasına gelebilicek zararları ortadan kaldırır. Araç üzerinde bir branda görevi görür. Aracın en derinde kalan noktalarına bike nufuz ederek aracın orjinal boyasını korumak en önemli görevlerindendir.

Seramik kaplamanın yanında sıkça duyduğumuz ”Nano” teknolojisi ise çok ince ve gözle görülmicek kadar bir tabaka oluşturmaktadır. Bu parçacıklar gözle görünmediği için bir yüzeye uygulandığında yine gözle görülmeyecek noktalara temas ederek uygulana yüzeye su geçirmezlik etkisi vererek tüm gözenekleri çok iyi kapatmaktadır. Nano sisteminin aracta oluşturduğu katnan tamamen görünmez ve şeffaftır.

Şişeler Neden Bu Kadar Az Sıvı İçerir?

Gelelim şişelerin neden bu kadar az sıvı içerdiğinine. Şişelerin içinde genellikle bulunan sıvılar 30-35ml’dir. Parçacıkları çok küçük gözle görülmeyecek kadar olduğu için bir arca bir şişe rahatlıkla yetmektedir.

Seramik Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Seramik kaplamalar aracın orjinal boyasıyla bir bağ oluşturur. Seramik kaplamada geliştirilmiş kimyasallar sayesinde aslan aşınma, dökülme, yıpranma ve soyulma görülmez. Başka hiçbir yenilemeye maruz kalmadan aracın yüzeyini uzun bir süre korur. Su ve kir tutmadığı için boyanın yıpranmasını engeller ayrıca temizlemeyi kolay bir hale getirir. Seramik kaplama uygulana bir araçta 2-3 yıl gibi bir sürede (bu tabi seramik kaplamanın katmanıylada alakalı) boya yüzeyinin deforme olmadığını rahatlıkla görebileceksiniz!

Seramik Kaplama Araca Nasıl Uygulanır?

Aracınıza seramik kaplama yaptırmak istiyorsunuz. Öncelikle bu konuda uzman ve profesyonel bir serviste yaptırmanız önemlidir. Aracınızın boya durumuna, büyüklüğüne, ve istediğiniz pakete göre bu uygulama 1-5 gün arasında sürmektedir. ( Kurumusı, deformelerin giderilmesi , katman atılması vb.)

Genel olarak gördüğümz her araç için bir şise seramik kaplama sıvısı yeterli olmaktadır. Sermaik kaplama yapılmadan önce araçta öncelikle yüzey temizlemesi yapılmaktadır. Yüzey temizlemesi yapıldıktan sonra araçtaki ufak çizikler giderilir. Araç kurumaya alınır ve ertesi güb seramik kaplama uygulması başlanır. Aracın boyasına zarar vermicek mikro fiber bezler sayesinde tek kullanımlık tüpler beze dökülerek araca uygulanır. Seçilen pakete göre 2.3.4. katmanlar pakete göre atılır. 
Ürünlerin kalitesi ve dayanıklılığı değişebilir. Bu nedenle uygulama fiyatları da piyasa da değişiklik göstermektedir.

Seramik Kaplama Fiyatları Nedir?

Aracımız zaten kullanmasak bile sürekli dış etkenlere tarafından kirleniyor çiziliyor ve deforme oluyor bunlardan kaçamıyoruz tabi herkesin bir garajı olmadığını farzederek söylüyorum. Aracınızı kendinizde temizleseniz haftada bir dış ayda bir ise bir iç dış muhakkak yapıyoruz.


Seramik kaplamada ise 1-3 yıl arasında araç dış temizliğini en aza indirgeyebiliriz. Katman sayısı ve kalite olarak seramik kaplamalar (kaliteli olarak) 500-2500 TL arasında değişebilmektedir.

Seramik Kaplama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar?

1-Seramik kaplamalar evet ufak çizikleri absorbe etmektedir. Yanlız kalın ve ağır çiziklere yapacak bişeyi yoktur. Seramik kaplamalar kalem ölçeği olarak bilinen 9H olarak derecelendirilmiştir. Bu mümkün olan en büyük çizilme direnci olarak belirtilmiştir.

2-Seramik kaplama az da olsa bakım gerektirir. Sonuçta kullanılan her araç kirlenmektedir. Seramik kaplamanın o parlaklığını ve görünümünü korumak için aracı sık sık olmasa da yıkamanız gerekmektedir. Ayrıca, aracın dış yüzeyini korumak için yapacağınız ekstra masraflar cebinizde kalır ve bu konuda tasarruf edersiniz.

3-Araca çok kolay uygulanır diye bilinir. Bi yandan doğrudur ama aracın hiçbir çiziği olmazsa bu doğrudur.

4- Seramik kaplama ömür boyu aynı parlaklığı sağlamaz. İyi bir şekilde bakımı yapılırsa 2 yıla kadar ömrü vardır.

Seramik Kaplamanın Faydaları Neler?

  • Pürüzsüz bir yüzey sağlayan seramik kaplama aracın kir ve su tutmasını engeller.
  • Camsı bir yüzeye sahip olduğu için araçta daha parlak gözükmesi.
  • Kolay temizlik imkanı sağlaması.
  • 9H’a kadar sertlik derecesi sayesinde çiziklere karşı daha yüksek koruma.
  • Güneşe yakmalarına karşı yüksek boya koruması.
  • Parlaklığını koruduğu için cilaya ihtiyaç duymama ve yüzeysel çiziklerden koruma.


İstanbul Seramik Kaplama Merkezleri

İstanbul Seramik Kaplama
0537 480 78 32
Giyimknet sitesi İstanbul Ticaret Sarayı Otopark Giriş Esenler-İstanbul

AutoClub Marinturk – Pendik
0216 483 63 53
0532 4092990
Batı Mah. Sahil Yolu Marin Türk E-17 Zemin Kat Otopark

STAR WASH
0532 613 50 37
Adres: Organize San Böl. Güngören Bağcılar San Sit. 5. Blok. No:29 İkitelli Başakşehir / İstanbul

FEYNLAB
0212 339 65 22
Kısıklı Cd. No: 95 Üsküdar-İstanbulAnkara Seramik Kaplama Merkezleri

Waxking
0850 346 52 06
Macun Mh. Bağdat Cd. Ece İş Merkezi No:95AA Yenimahalle / ANKARA

PowerPaint Garage
0507 059 51 41
Şirintepe, Hocalı Cd, 06480 Mamak/Ankara

Han Detailing
0505 592 83 86
Bahçekapı Mahallesi 2487 sok, Şaşmaz Blv No:36/11, 06797 Etimesgutİzmir Seramik Kaplama Merkezleri

Dry Car Care Optimum
(0232) 273 80 81
Beyazevler, Optimum Avm Oto Yıkama İstasyonu, Akçay Cd. No:101 Gaziemir/İzmir

Empode Seramik Kaplama
0555 415 31 37
İnönü, 677/19. Sk. No. 78, 35390 Buca/İzmir

Parlatan Adam
0531 220 04 85
Yalı, 6503. Sk. No:12/A, 35550 Karşıyaka/İzmirAntalya Seramik Kaplama Merkezleri

Meguiar’s Antalya
0538 500 00 38
Meydankavağı, 12. Cd., 07200 Muratpaşa/Antalya

Overall Car Care (Bvk Otomotiv)
0555 969 93 16
Altınova Sinan Mahallesi, Serik Caddesi No:291, 07100 Kepez/Antalya


Son Yazılarımız


Yorumlar

POPÜLER YAZILAR