Euro 6 Nedir? Euro 6 Motor Nedir? Euro 6 Motor Standartı Hangi Motorlarda Olmalıdır? 2020 Egzoz Emisyon Cezası Ne Kadardır?

Gün geçtikçe trafikta artan araç sayısı çevre kirliliğini de beraberinde getirdi. Çevre kirliliğine önlem olarak çıkarılan Euro 5 Euro 6 Nedir? Euro 6 Nedir? Euro 6 Motor Nedir? Euro 6 Motor Standartı Hangi Motorlarda Olmalıdır? sizin için yazımızda.

Avrupa Emisyon Standartları Tarihi

1968’li yılların başında California’da egzoz gazı emisyonlarına karşı yapılan çalışmalar sonucunda konuyla alakalı düzenlemeler bu yıllarda yapılmaya başladı.
Avrupa Birliği ülkeleri arasında geçerli olan bu çalışmalara Avrupa emisyon standartı adı verildi. Ülkemizde ise 1995 modelinde üretilen otomobillerde Euro 93 adı verilen emiston standartı ortaya çıktı. Euro 93 den sonra 2001 yılında emisyon seviyesine Euro 1 adı verilmiş oldu ve ardından 2008 yılında Euro 4 seviyesi devreye girdi. Her geçen gün artan çevrecilik ve duyarlılık 2009 yılında euro 5 standartını 2009 yılı sonunda ise euro 6 emisyon standartı hayatımıza girmiş oldu.

Euro 6 Nedir? Euro 6 Motor Nedir?

Her geçen gün artmakta olan araç sayısı ile doğru orantı da olan ve gittikçe artan çevre kirliliğine karşı ortaya çıkmıştır. Araçların çevreye saldığı kirli gazın belli bir standarta kavuşması amaçlanmıştır. Otomotiv sektöründe üreticiler bu konuda yapmış oldukları hassas çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Yakıtın içinde bulunan HC ve S’nin yakılmasıyla oluşan bileşenler insan sağlığına zararlıdır. Bu nedenle egzozdan çıkan zararlı gaz ve zararlı partikülleri kademeli olarak azaltmaya Euro Emisyon Standartları deniyor. Bu gazları azaltmayı hedefler. Her yıl yeni standartta uyum zorlaşır ve zararlı gazlar biraz daha azalmış olur.

Euro 6 Motor Standartı Hangi Motorlarda Olmalıdır?

Euro 6 motor arabalar ile belirlenen düşük emisyon limitlerini aşmamak için iyi şekilde ayarlanmış bir egzoz arıtma sistemine ihtiyaç duyuyor.1700 kg ağırlığına kadar olan araçlar için NOx depolamalı katalitik konvertör yeterli olabilirken ağır taşıtlarda Adblue özellikli SCR katalitik konvertör gerekiyor. Adblue bir tür çözeltidir. Nitrojen oksiti, çevre için zararlı olmayan su buharına çevirmeyi amaçlar. Bu çözeltiyi belirli aralıklarla aracınıza doldurulması gerekmektedir.

2020 Egzoz Emisyon Cezası Ne Kadardır?

Ülkemizde egzoz gazı emisyonu raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenir. Daha önceleri egzoz gazı emisyon pulu verilirdi şimdi ise rapor verilmektedir. Ölçümünü zamanında yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine ceza uygulanmaktadır. 2018’de 1250 TL olan ceza ücreti 2019’da artarak 1546 TL olmuştur. 2020 yılında ise ölçüm yaptırmayan araç sahiplerine 1895 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 790 lira ceza uygulanacak.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacaksa aracın tescil belgesi, nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuz yanınızda olmalıdır.Hususi ve resmi otomobiller üçüncü yaşının sonunda ve sonrasında iki yılda bir ölçüm yaptırmalıdır. Diğer motorlu taşıtlar ise birinci yaş sonunda ve sonrasında yılda bir ölçüm yaptırmalıdır.


Son Yazılarımız