Fren Hidroliği Ne İşe Yarar? Neden Eksilir?Fren Hidroliği Neden Eksilir?

Toyzz Shop TR

Hidrolik frenler de günümüzde en çok kullanılan fren sistemleri arasında yer alıyor. Bu sistemde de fren hidroliği denilen bir sıvı ya da yağ kullanılır. Peki, fren hidroliği tam olarak ne işe yarar? Neden eksilir? Nasıl değiştirilir?

Fren Hidroliği Nedir?

Fren basıncının iletilmesinde kullanılan fren hidrolik yağı, fren pedalına uygulanan kuvvetin basınca dönüştürülmesini sağlar. Bu basınç da tekerlek pistonlarına iletilir. Ardından balatalar da disklere baskı yapar ve böylece arabanız fren yapmış olur.
Zehirli ve aşındırıcı bir sıvı olan fren hidroliği yağı, insan vücudundan ve boyalı yüzeylerden uzak tutulmalıdır. Temas halinde bol su ile yıkadıktan sonra hastaneye gitmek en doğrusu olacaktır.,

Fren Hidroliği Ne İşe Yarar?

Fren sistemindeki balatalarda sürtünme ve sistemdeki basınçtan dolayı yüksek sıcaklık oluşur. Fren hidrolik yağı da bu yüksek sıcaklık ve basınçta sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder. Bu sürekli ve sorunsuz çalışma prensibi de hidrolik fren sistemi ve dolayısıyla sürüş güvenliği için oldukça önemlidir. Çünkü ihtiyaç anında ya da acil durumda frene bastığınızda balataların hemen tepki göstermesi, hidrolik fren yağının performansıyla da doğru orantılıdır.

Fren Hidroliği Neden Eksilir?

  • Fren sistemindeki borularda ya da hortumlarda çatlak ya da yırtık varsa yağ buradan sızar.
  • Fren ana merkez silindirinde hidrolik yağı kaçağı olabilir.
  • Yine fren sistemindeki bağlantı noktaları gevşemişse buralardan yağ sızabilir.
  • Tekerlek fren silindiri ya da balatalar aşınmış olabilir. İki durumda da sızıntı olacak ve yağ azalacaktır.
  • Tekerlek fren silindiri bozulmuşsa da yağ eksilmesi durumu yaşanabilir.

Fren Hidrolik Yağı Azalırsa ya da Biterse Ne Olur?

Sızıntılar nedeniyle fren hidroliği azalırsa hidrolik deposundaki seviye sensoru tarafından sinyal gönderilir ve gösterge panelindeki ikaz lambası yanar. En kısa sürede bu problemi çözmek için müdahale edilmezse de fren sistemine hava gireceği için frenler tutmayabilir.

Kaynak


Yorumlar

POPÜLER HABERLER