Kış Lastiği Uygulaması Başladı! Kış Lastiği Bütün Araçlarda Zorunlu Mu? Hangi Araçlarda Kış Lastiği Takmak Zorunlu? Kış Lastiği Takmamanın Cezası Ne Kadar?

Toyzz Shop TR

1 Aralık itibari ile başlayan zorun kış lastiği uygulamasında bilinmeyen detaylar sizin için yazımızda…

Kış Lastiği Uygulaması Başladı!

Kış lastiği uygulaması başladı. Uygulamaya uymayan sürücelere ceza kesiliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

KIŞ LASTİĞİ DENETLEMESİNİ KİM YAPIYOR?

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

KIŞ LASTİĞİ CEZASI NE KADAR?

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başladı ve 1 Nisan 2020’ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek.
Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla güncellenecek.

KIŞ LASTİĞİ KİMLERE ZORUNLU?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil, ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.
Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.
Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

LASTİK ÖMRÜNE DİKKAT!!

Lastik alırken tarihine mutlaka bakılmalı. Lastiğin ortalama ömrü 40 bin kilometre. Bekletilmiş, ömrü dolmuş lastikler özelliğini kaybediyor. Trafik kazalarındaki araç kusurlarının yarısından fazlası lastiklerden kaynaklanıyor.
Kaynak


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER