Krank Mili Nedir? Krank Mili Arızaları Nelerdir? Krank Mili Nasıl Çalışır? Krank Mili Ne İşe Yarar?

Küçük bir parça olduğuna bakmayın Krank’ın mevzusu derin ortasahanın bel kemiği bile denilebilir. Ne işe yaradığı hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Krank Mili Nedir? Krank Mili Arızaları Nelerdir? Krank Mili Nasıl Çalışır? Krank Mili Ne İşe Yarar? sizin için yazımızda.

Krank Mili Nedir?

Eksantrik bir mil olan Krank Mili pistonlardan aldığı doğrusal hareketi sürekli dairesel şekilde çevirerek volan ve kavrama mekanizması ile vites kutusuna ileten aracımızın en önemli parçalarından biridir

Krank mili, üzerinde pistonlar bulunan, her 5-10 cm’inde “U” şeklince çıkıntıları olan, tek parça demir çubuktur. Yatay bir şekilde duran krank milinin “U” şeklindeki parçalarına, dikey olacak şekilde pistonlar bağlanır. Pistonların çıkıntılara bağlanma açıları 90 derece olmak zorundadır.

Krank Mili Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Krank Mili Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? Krank mili pistonlara ile sürekli iç içe ve aynı döngüde çalışır. Pistonlar yanma odasında yanma görevini gerçekleştirdikçe krank ve piston ikilisi bu düzlemde çalışmaya devam eder. Krank milini, pistonlar dan alınan doğrusal hareketi, dairesel harekete çevirir. Bu da onu, arabadaki tüm tekerleklere iletilen gücün merkezi yapar.

krank mili bu kdar görevi üstlenirkende hareketin belkide başlangıç noktasıdır. Krank mili vites boştayken yani pistonlar hareketsiz durumdayken motorun çalışır halde kalmasınıda sağlar. Yani arabaların stop etmemesi, volan mekanizması sayesinde gerçekleşir.

Krank Milinin Arızalanma Sebebleri?

Krank milinin arızalanması ise genellikle krank milinin kırılması şeklinde kendisini gösterir. Krank mili birçok nedenle kırılabilir. Motordaki en önemli parçalardan biri olan krank milinin iyi dengelenmiş olması gerekir. Bir diğer önemli nokta ise krank milinin doğru oranda yağlanmış olmasıdır. Sürtünmeyi ve aşınmayı önleyecek kadar yağ kullanılması gerekir.


Son Yazılarımız