O Eşsiz Ve Kusursuz Bir Şanzıman! Cvt Şanzıman Nedir? Hangi Araçlar CVT Şanzıman Kullanır? CVT Şanzıman Özellikleri Nelerdir?

“Sürekli Değişken Transmisyon” anlamına gelen CVT şanzıman kusursuz ve az arıza çıkarmasıyla ön plana çıkmaktadır. Peki Cvt şanzıman nedir? CVT şanzıman hakkında neler biliyoruz? Cvt Şanzıman Nedir? Hangi Araçlar CVT Şanzıman Kullanır? CVT Şanzıman Özellikleri Nelerdir? sizin için yazımızda.

Cvt Şanzıman Nedir?

Aslında bir tür otomotik şanzıman olan türü olan Cvt şanzıman sürekli değişken transmisyon normal şanzımanlara göre kullanılan araçlarda daha güçlü ve daha verimli olması ile ön plana çıkmaktadır. Yakıt tasarrufu sağlaması da ekstra bir ayrıntı.

Cvt Şanzımanı Hangi Markalar Kullanır?

Cvt şanzımanı kullanan markalar arasında Honda,Nissan,Subaru,Toyota gibi markalar kullanmaktadır. Japon markalarının daha çok kullandığı bu markalar yüzünden Cvt şanzıman Japon şanızmanı olarak bilinmektedir.

Cvt şanzıman teknik olarak diğer şanzımanlara göre biraz daha farklıdır. Çünkü kavrama plakalı hidrolik kullanılıyor. Ayrıca Cvt şanzımanı tork konvertörü destekli. Şanzıman da vites dişlisi ve senkromeç gibi parçalar da bulunmuyor. Bu dişliler yerine planet dişliler bulunmaktadır.

Tüm bu özellikleriyle de genel olarak az yakıt tüketimi isteyen ve hıza gerek duymayan kişilerin tercihi oluyor.

CVT Şanzıman Özellikleri Nelerdir?

Sonsuz vtes olarak adlandırılan CVT şanzıman en başta vites geçişlerinde kesik bir his yaratmaması geliyor. Motor devirlerinden dalganlama da olmadığı için herdaim motor devir aralığında çalışmaktadır. CVT şanzıman, daha iyi performans ve yakıt tasarrufu avantajlarına sahip. Ayrıca yokuş inişlerinde iyi motor freni imkanı sunuyor.


CVT şanzıman dezavantajları arasında gaz tepkisinin diğer şanzıman tiplerine sahip araçlara göre daha yavaş olması da yer alıyor.
Ömürlük şanzıman denildiğine bakmayın bu kelime kalıbı aracınızın bakımlarını zamanında yaptığınız aman geçerlidir.
Çok zor bir yapıya sahip olan Cvt şanzımanlarda bir problem olduğu zaman aracınızı kesinlikle yetkil servislere götürmeniz tavsiye edilir.


CVT şanzımanın kullanıldığı modeller arasında Honda Jazz, Honda City, Honda Civic, Nissan Micra, Nissan Pulsar, Subaru Forester, Subaru Impreza, Toyota Yaris, Toyota Corolla, Toyota Auris, Renault Koleos gibi araçlar var. Bu araçların çalışma karakteristiği üretici, teknoloji ve yazılımla ilişkili olarak değişim gösteriyor.


Son Yazılarımız