Oto Ekspertiz Nedir? Oto Ekspertizleri Ne İş Yapar? Oto Ekspertizler Hakkında Merak Edilenler Ve Bilinmeyenler?

Toyzz Shop TR

Araç alım satımlarda en çok tercih edilen ve araçlarımızın bütün kusurlarının ortaya çıktığı oto ekspertizler ne iş yapar? Oto ekspertizlerin hakkında merak edilenler ve bilinmeyenler sizin için yazımızda.

Oto Ekspertiz Nedir?

Otomotiv alanında uzman görüşü alma anlamına gelen oto ekspertiz, teknik ve estetik açıdan araçların değerlendirilmesi için kullanılıyor. Özellikle ikinci el araç alımında hayati önem taşıyan oto ekspertiz işleminde araç içindeki teknik aksam, cihaz ve ekipmanlar profesyoneller tarafından detaylıca incelenip raporlanıyor.

Oto Ekspertizleri Ne İş Yapar?

Herhangi bir konunun uzmanı tarafından yapılan incelemeye ekspertiz denir. Ekspertiz işlemlerine ve güvenilir bir şekilde bu hizmeti veren olan kişilere en çok ikinci el oto alım satım işlemlerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda insanların ikinci el araç alım satımları sırasında yaşamış olduğu sıkıntıların azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılması için özel olarak hizmet veren oto ekspertizleri bulunmaktadır. Bu firmalar ikinci el araçları teknik ekipman, yeni nesil cihazlar ve robotlar yardımıyla uzman kişiler tarafından çeşitleri test ve muayenelere tabi tutmak suretiyle detaylı bir ekspertiz raporu hazırlamaktadırlar. Yapılan tüm işlemler neticesinde oto ekspertiz hizmeti veren firmalar talepte bulunan araç sahiplerine bağımsız ve tarafsız olarak hazırlanmış yazılı ve onaylı bir adet rapor takdim ederler.

Araç Ekspertiz Avantajları Nelerdir?

Oto ekspertiz işlemleri sırasında uzmanlar sıradan kullanıcıların göremeyeceği veya ciddiyetini ayırt edemeyeceği pek çok sorunu tespit edebiliyor. Aracın hasar geçmişini, kaza sonrası değişen parçaları, orijinal olan veya olmayan aksamı müstakbel alıcıya bildiren araç ekspertiz raporu, yazılı veya bilgi sunumu şeklinde kullanıcıya ulaştırılabiliyor. Oto ekspertiz raporu, “temiz”, “hasarsız”, “az kullanılmış” gibi satıcı tarafından verilen bilgilerin teyidi için gerekli görülüyor. Satıcı için verdiği bilgilerin güvencesi olan ve satış işlemlerinden sonra oluşabilecek sorunlar karşısında satıcıyı da koruyacak olan rapor, alıcının ise araca yapacağı masrafın aracın değerini karşılayıp karşılamadığını öngörüyor. 

Oto Ekspertizleri Araçların Hangi Aksamlarını Kontrol Ediyor?

Oto ekspertizleri, ikinci el araç alım satımı sırasında alıcı ve satıcı taraf arasında bağımsız ve tarafsız bir gözlemci olarak aracın tüm açık ve gizli kalmış kusurlarını teknik ve uzman gözüyle test ve muayene ettikten sonra garantili bir rapor sunma işlemini yaparlar. Alanında uzman olan kişiler tarafından çeşitli teknik ekipman ve cihazlar vasıtasıyla araçların aşağıda sıralanan teknik ve donanımlarını kontrol ederler.

 • Kaza ve hasar durumu
 • Motor ömrü, performansı ve aksamları
 • Güç aktarma organlarının durumu ve kayıpları
 • Kaporta, gövde ve boya kontrolü
 • Elektronik ve elektrik akşamların kontrolü
 • Karoser ve şase kontrolü
 • Ön düzen ve direksiyon sisteminin durumu
 • Lastik ve jantların kontrolü
 • Araç içi mekanının ve konforunun kontrolleri
 • Mekanik akşamların kontrolleri
 • Fren sistemi kontrolleri

Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER