Soğuk Havalarda Arabalar Neden Zorlukla Çalışırlar?

Toyzz Shop TR

Bu sene bir türlü kış ayını yaşayamadık ama havaların soğuması yine araçlarımızı etkiliyor. Yine herkesin tek sorunu soğuk havalarda arabaların zor çalışması. Peki araçlarımız soğuk havalarda neden zor çalışır sizin için yazımızda…

Soğuk Havalarda Arabalar Neden Zor Çalışır?

Soğuk havada arabanın zorlukla çalışması konusunda ilk sebep benzindir. Çünkü benzin tıpkı diğer sıvılar gibi soğuk havalarda çok daha az buharlaşmaktadır. Bunun anlamı şudur ki, benzin kolayca ve fazlaca buharlaşmadığı için buji ateşlemesi de zor olacak ve geç ateşleme sağlanacaktır. Daha kolay bir şekilde akılda canlanması için sıcak bir yüzeye suyu döküp buharlaşma hızını izleyebilirsiniz. Eğer soğuk yüzeye dökülen suyun hemen buharlaşmadığını ve büyük oranda sıvının yüzeyde kaldığını görürseniz, benzin örneği de daha rahat kavranabilecektir.

Motor yağının da soğuk havalarda kalınlaştığından bahsedilebilir. Yine daha rahat anlaşılması için bununla ilgili olarak reçel örneği verilebilir. Sıcak havalarda oldukça akıcı olan reçelin soğuk havalarda ise katılaşmış bir şekilde form tuttuğu görülebilir. İşte motor yağı da aracın çalıştırılması sırasında belli başlı aksamlarda direnç oluşturur. Çünkü katı ve kalın yağ formu aracın doğru şekilde harekete geçmesinde zorluk oluşturur.

Bir diğer neden olarak akü öne çıkarılabilir. Soğuk havalarda akünün sorun çıkarması ile ilgili durum, gerçekleşecek olan kimyasal reaksiyonun yavaşlaması ile ilgilidir. Çünkü aküden elektrik elde edilmesi ve marş motoruna giden elektriğin gerektiği şekilde iletilmesi gerekirken, soğuk havalarda bu durum yavaşlayacağı için araç da kendini hemen çalıştıramaz. Her şekilde aracın biraz daha ısınması gereklidir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER