Sürüş Güvenliğinin En Önemli Faktörü! Far Ayarı Nedir? Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Toyzz Shop TR

Hem yayalara için hem kendi güvenliğimiz için far ayarının ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Peki siz far ayarınızı yaptırdınız mı? Yaptırmayanlar ve bilmeyenler için far ayarı nedir? far ayarı nasıl yapılır? sizin için yazımızda.

Seyir halinde hem yayaların hem de kendi güvenliğimiz için araçların düzenli olarak far ayarı yaptırmaları gerekmektedir. Özellikle gece seyir halindeyken far ayarları oldukça önem taşımakta. Her geçemn gün artan trafik kazalarında far ayarının yapılmamış olması gözden kaçmamaktadır.-Bu sebeple de araç sahiplerinin uzman kişilere araçlarının far ayarlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Seyir halindeyken görüş açılarımızın tam olarak sağlıklı olabilmesi için sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Far ayarı güvenliğimiz için önemsememiz gereken etkenlerden biridir göz ardı edilmemesi gerekir. Far ayarlarında bozukluk hisseden sürücülerimiz zaman kaybetmeden soluğu servislerinde almaları önerilir. Doğru bir şekilde yapılmış olan far ayarlarında farlar, her 10 santimetrede bir santimetre aşağı gelecek şekilde ayarlanmıştır.

Böylelikle fardan yansıyan ışık, toprağa değerek sürücülerin görüş açıları en kaliteli şekilde sağlanmış olmaktadır. Piyasada üretilen oldukça fazla sayıda far ayarı cihazı da bulunmaktadır. Bu cihazların kullanımının bilinmemesi halinde bilgili kişilerden yardım alınması gerekmektedir. Her araçta 3 adet far çeşidi bulunmaktadır. Sis farları, uzun farlar ve kısa farların her birinin ayarının teker teker yapılması ve yola ayarlanmış bir far ile çıkılması gerekmektedir.

  • Beyaz bir duvar karşısında çok daha sağlıklı sonuçlar alınacağından dolayı arabanın konumunun herhangi bir duvara karşı olması gerekmektedir.
  • Yakıt deposu tam dolu olan arabanın burnu duvara sıfır bir konuma getirildikten sonra genellikle en doğru nokta olan araba ambleminin olduğu yerin hizasından duvara bir işaret koyulur.
  • Sağ ve sol farların tam orta noktasını ayarlayarak yine o noktaların hizasından duvara farklı farklı işaretleri simgeleyen noktalar koyulur. Bu noktaların yerden yüksekliği de ölçülerek not alınır.
  • İşaretlenen noktalardan dik bir şekilde 10 santimetre aşağısına bir nokta daha koyulur. Bu noktalar arasında bir çizgi çizilir ve bu çizgiye kesilme çizgisi adı verilir.
  • Araba, 10 santimetre aşağısı hesaplanacağından dolayı 10 santimetre geriye doğru alınır.
  • Kısa farlar yakılır ve far ayarlama düğmelerinden seviye “0”’a getirilir.
  • Bütün bunlardan sonra arabanın kısa farları yakılır ve far ayarlarının kontrolü yapılabilir.
  • Farlar yakıldıktan sonra ortaya çıkan yansımanın kesilme çizgisinin altında kalması gerekmektedir. Talimatların doğru bir şekilde yapılmasının ardından ise far ayarları doğru bir şekilde yapılmış olmaktadır.

Büyük bir öneme sahip olan far ayarının daha doğru ve sağlıklı olabilmesi adına profesyonel kişiler tarafından yapılmasını isteyen kişiler için ise piyasada birçok araba bakım servisi müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Far ayarının ücreti ise yine bu servisler arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Far ayarının kaliteli ve deneyimli özel firmalarda yapılması fiyatın daha da artmasına sebep olabilmektedir. Fakat bu fiyatlar genellikle 30-100 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı firmalar ise bu işlemlerden herhangi bir ücret de talep etmeyebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı, far ayarı yaptırmadan önce nerede ve kimlere yapılacağı konusunda kişilerin birtakım ön araştırma yapmaları maddi açıdan oldukça önemli olabilmektedir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER