TFSI Motor Nedir? TFSI Motor Nasıl Çalışır? TFSI Motorun Avantajları Nelerdir? TFSI Motorun Dezavantajları Nelerdir?

Audi’nin TFSI Motor Teknolojisi Hakkında Bilinmeyenler Sizin İçin Yazımızda.

TFSI Motor Nedir?

Audi markasının TFSI motor teknolojisi diğer motor teknolojilerine göre farklıdır. Bu fark yakıtın motora gidene kadar izlediği yoldur.
Peki, yakıt TFSI’da nasıl bir tepkimeye giriyor?
Motoro ünitesine alınan yakıt direkt olarak püskürtülür. Püskürtülen her yakıt bu sistemde hemen yanmaz. Yakıt ihtiyaç talebine göre kontrol edilir bir sisteme göre yakılmaktadır. TFSI motorlarda yüksek basınç üretilen pompa yardımıyla benzin, emme subabları arasında bulunan enjektörle direkt olarak yanma odasına gönderilir. Anlattığımız bu işlemler çok yüksek hızlarda gerçekleşir. Yakıt bu sürede motora yaklaşık 110 bar basınç ile püskürtülür. Net bir şekilde hava/yakıt karışımı yanma odasında eşit, yani homojen bir şekilde buluşturuluyor.

TFSI Motor Nasıl Çalışır?

TFSI motor gerek parçaların konumu olsun gerekse yakıtı yakma hareketlerinde alıştığımız motor tiplerinden farklı tepkiler vermektedir. Sağlam bir blok üzerinden yapılan bol basınçlı hareketler doğru orantılı olarak parçaların da o yönde hareket etmesini sağlamaktadır. TFSI’ın son nesille beraber 1.0L, 1.4L, 1.8L, 2.0L, 2.5L, 3.0L ve 4.0L TFSI’ların her birinin çalışma mantıkları aynıdır. Ayrıldıkları noktalar hacim ve beygir güçleri oluyor. Yani Audi’nin güç üretme anlamında en hızlı wagon aracı olan RS6’da ekstra olarak V8 silindirler bulunmaktadır.

TFSI Motorun Avantajları Nelerdir?

  • TFSI Motor Yüksek Performans Gösterir.
  • TFSI Motor Diğer Tiplere Göre Daha Az Yakıt Harcar.
  • TFSI Motor Bloğu Sağlamdır ve Az Sarsıntı Yaratır.

TFSI Motorun Dezavantajları Nelerdir?

  • TFSI Motor LPG Dönüşümüne Uygun Değildir.
  • Audi marka araçlarda bir şekilde LPG taktırmak istiyorsak, fabrikanın belirlediği motor numarasına dikkat etmemiz gerekiyor.
  • Direkt benzin enjeksiyonlu bu motor LPG yakıtıyla gidişi sırasında özellikle belli devirlerde yakıt alamama sorunu yaşıyor.

Son Yazılarımız