Triger Seti Nedir? Triger Setinde Neler Vardır? Triger Seti Ne Zaman Değişir?

Agoda WW

Araçlarımızın en önemli parçalarından biri olan triger seti hakkında yeterş kadar bir bilgiye sahip miyiz? O halde Triger setinden neler vardır? Triger seti ne zaman değiştirilir ve triger hakkında birçok bilnmeyenler sizin için yazımızda.

Triger Seti Nedir?

Triger kayışı, Motorlarda silindir kapağında bulunan egzantrikler ile motor bloğunun en alt kısmında yer alan krank mili çıkıntısı arasında çalışan, kasnaklar ve rulmanlar yardımı ile boylamasına yerleştirilen kayışlardır.

Triger Setinde Neler Bulunur?

Triger setleri kayışlı ve zincirli olarak 2 gruba ayrılır. Özellikle zincirlerde performansı etkiliyecek en önemli etken yağdır. Vuruntu ve ses olmaması için zincirli kayışın sürekli yağlanması gereklidir. Triger zinciri kullanan araçlar periyodik bakımlarını kaçırmamaları önemlidir.

Bir triger setinde triger kayışı,gergi bilyesi ve devirdaim bulunur. Bu parçaları değişim sırasında tek tek değiştirmemeniz önemlidir. Set olarak almak hem daha karlı hemde aracımızın bakımı için olmazsa olmazıdır.

Örneğin aracınızda triger setiniz değişicek ama ustanız gergi ses yapmıyor değişmeye gerek yok diyebilir, siz bunu kabul etmeyin gerginizi değiştirin. Değişmesi gerekiyorsa set olarak değiştirin aksi taktirden ilerleyen zamanlarda motora zararı olacaktır.

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur? yazısını okumak içib tıklayınız.

Triger Kayışı (Seti) Ne Zaman Değiştirilir?

Triger kayışı değişim süresi arabanızın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Bazı üretici firmalar bunu 4 yıl ya da 60 bin kilometre, bazı üretici firmalar da 4 yıl ya da 90 bin kilometre olarak belirlemişlerdir.
Triger seti araçta çalışmıyor olsa bile bu zaman aralıklarında değişmesi gerekmektedir. Triger kayışı, kauçuk malzemeden üretilmiştir. Kauçuk kayış, yapısı gereği, motorun sıcaklığından dolayı şertleşir ve sonrasında çatlayabilir ya da kayışın dişleri kopabilir.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR