Aracınızın Beygir Gücünü Arttırmanız İçin Uygulamanız Gereken 5 Adım!

Toyzz Shop TR

Sizde bir otomobil tutkunuysanız bu yazımız tam sizin için. Normal bi aracınız 5 adımda nasıl beygir gücünü yükseltebileceğinizi biliyor musunuz? Gelin sizin için sıraladığımız o adımları birlikte inceleyelim…

Büyük bir ümitlerle kendinize yetecek kadar biraz da zevk yapabileceğiniz bir araç satın aldınız. Ama bi süre sonra o araba artık size yetmeyecek çünkü alıştınız. E ne yapacağız her arabaya alıştıkça yeni araba mı alacağız? böyle bi derdiniz yok kendi aracınızın beygir gücünü attırabilirsiniz. Bu yol için sizin için hazırladığımız 5 adımda beygir gücü nasıl arttırılır? sorusunu cevabı sizin için yazımızda…

1- Soğuk Hava Subabı

Soğuk hava subapları aslından beygir gücü arttırmak için en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Soğuk hava subapları aracın metal giriş kısmında montel ediliş konik bir hava filtresinden ibarettir. Bu sistem motorun en üstünden aldığı havayı motorun içine verir. Bu sistem soğuk hava sistemi olarak bilinir. Motor içine alınan soğuk hava motor içindeki oksijeni normal veya sıcak havadan daha fazla yoğunlaştırdığı için daha fazla yoğunlaşan havanın benzin ile karıştığı zaman yanma ve patlama gücü daha çok olacağından beygir artışına neden olacaktır. Bu sistem motora +o 10-20 beygir gücü olarak katkı sağlar. Genel olarak zaten turbosuz araçlarda kullanılır. Turbolu olan araca eklemeniz biraz gereksiz olabilir. Ancak eğer motorunuza turbo şarjcı ilave ederseniz soğuk hava alıcı sistem eklemeyi de unutmayınız.

2- Turbo Charger/Super Charger

Araclarımızda turbo şarjlar ve süper turbo şarjlar motorumuzun enerji potansiyelini arttıran mekanizmalardır. Her iki mekanizma da havayı motorun için göndermekle görevlidir. Unutmayalım ki hava motorumuzun gücü ve performansı için çok önemlidir. Turbo şarjlar genel olarak egzozdan gelen sıcak hava kompressörü olarak bir türbin içinde döner. Süperşarj ise bunun tam tersi yönünde döner. Yani havayı motora pomplamak için daha fazla oksijen üretir Havayı motora pompalamak daha fazla oksijen yaratır bu da motorun pistonlardaki oksijene daha fazla yakıt aktarmasına izin verecektir. Bu da gücü arttıracaktır. Birçok uygulamada bu sistem 100 beygir gücünden fazla bir katkı sağlar.

3- Performans Egzoz

Performasn egzoz aslında komple olarak bir egzoz sistemidir. Sistem egzoz sistemi susturucu egzoz başı ve borular dahil 1500-3000tl aralığındadır. Bu egzoz sistemi ile aracınıza 20-30 +beygir gücü katmış olursunuz.
Normal araçlarda kullanılan susturuculu egzozlar atık yakıtın dışarı atılma esnasında bir direnç oluşturur. İşte bu direnç performansı çok büyük boyutta etkiler. Performanslı egzozların amacı çıkan atık havanın çıkışını kolay ve basit hale getirmektir. Performans egzozların diğer bir ana görevi ise atık gazın dışarıya çıkarken oluşturduğu direnci azaltmaktır.

4- Nitro Oksit Sistem (NOS)

Biraz Abarttık 🙂

Nitro oksit sistemi, nitro oksit adlı maddeden ayrışan yakıt köklerinin hava yerine oksijenle yakılmasını sağlayan ve oksijen gerektiren sistemdir. Sistem oksijen kullandığından araç yakıtının normalde olduğundan daha yüksek güç vermesini sağlar. Nitro oksit sistemler (ya da daha iyi bilinen adıyla NOS) her enjeksiyonda 50 ila 500 beygir gücü bir artış sağlar. Bu patlama tarzı artışlar kalıcı olmayıp kimyasal tükenene kadar devam eder.

5-Chip Tuning

Chip tuning, bir tür motor modifikasyonudur. “Chip tuning nedir ve nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız söyleyelim: Buradaki amaç, tork gücünde artış oluşturmaktır. Chip tuning uygulaması, enjeksiyon sistemli benzinli araçların ve elektronik turbo dizel motorlarda yakıt tüketiminden taviz vererek %10-15 oranında tork ve beygir gücü artışı sağlar.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER HABERLER