Bana Diyolarki Şu Havalara Bak Falan Sanki Performans Egzoz’u Var! E Belki Var! Performans Egzoz Nedir?

Bildiğimiz gibi teknolojinin hızlı ilerlemesiyle bütün otomotiv parçalarının da daha performanslı halleri dikkat çekmeye başladı. İşte onlardan sadece bitanesi Performan Egzoz Nedir? Özellikleri Nelerdir? Araca Olan Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Performans Egzoz Nedir?

Aslında görevini çok basit gördüğümüz egzozlar bazılarımız için önemsiz bir konumda. Tek görevinin yakıt gazlarını dışarıya atması olarak biliyoruz, araca ne gibi bir performans katkısında bulunucağı hakkında bi düşünceye varamıyorlar.

Oysa ki öyle değil. Aracımızın performansına katkıda bulunmasını istiyorsak aracın atık gazlarını sağlıklı bir şekilde dışarıya atmasına yardımcı olmalıyız.

Normal araçlarda kullanılan susturuculu egzozlar atık yakıtın dışarı atılma esnasında bir direnç oluşturur. İşte bu direnç performansı çok büyük boyutta etkiler. Performanslı egzozların amacı çıkan atık havanın çıkışını kolay ve basit hale getirmektir. Performans egzozların diğer bir ana görevi ise atık gazın dışarıya çıkarken oluşturduğu direnci azaltmaktır.

Gündelik kullandığımız araçlarda bulunun fabrika çıkışlı egzozlar yani standart egzozlar isimlerinden de anlayacağımız üzere sadece motor sesini bastırmak amacı ile yapılmıştır. Sesi bastırılan motor egzoz gazlarının çıkışını da zorlaştırır. Sadece sesi azaltmak amacıyla yani amacının %80 bu yönde olan egzoz sistemleri aracımızın performansınıda oldukça etkilemektedir.

İşte bu olayın gerçekleşmesini engellemek için performans egzozlar üretilmiştir. Bu egzoz sistemi aracın sesini çok az bastırır asıl amacı yanan yakıtın dışarıya rahat ve kusursuz bir şekilde çıkışını sağlamaktadır. Bu egzoz sisteminde gaza basıldığı zaman motorundan gelen sesleri rahatlıkla duyabilirsiniz, bu ses sizi rahatsız edecek bir şekilde duyulmayacaktır. Aksine sportif bir ses çıkaracaktır. Ancak bunun yanında motordan çıkan yakıt gazları da dışarıya çok kolay bir şekilde salınır.

Bir araçtaki egzoz sisteminin üstünde iki adet susturucu bulunur. Enjeksiyonlu arabalarda ise egzoz sisteminin üstünde yer alan susturucuların yanında bir tane de egzoz gazını temizlemeye yarayan katalitik konvertör adında bir parça bulunur. Katalitik Konvetör nedir konusuna geçmiş yazılarımızda bahsetmiştik.

Egzoz sistemi üzerinde bulunan susturucular orta ve arka susturucu olarak ikiye ayrılır. Egzoz modifiye işlemi gerçekleştirilirken arka susturucu üzerinde işlem yapılır. Arka susturucuyu değiştirmek araçta daha fazla performans sağlar. Orta susturucuyu da değiştirmek kullanıcıya bir performans artışı verir ama arka susturucu kadar artış sağlamaz.

Ama gerçekten daha çok hissedilebilir bi performans istiyorsak ve durumumuz bunun içinde müsaitse bi delilik yapın ve aracın bütün egzoz sistemini komple değiştirin madem o kadar performans egzoz dedik ucu açık kalmasın tamamlayalım.

Bunun yanında orta susturucu da performans tipi susturucularla değiştirmek, egzoz borularını daha geniş borularla değiştirmek, katalitik konvektörün iptal edilmesi veya performans katalitik konvektör ile değiştirilmesi gereklidir. Bu eylemlerin en sonunda ise Headers adı verilen egzoz manifoldu sisteminin yenilenmesi vardır.  Ancak bu işlemin maliyeti diğerlerine göre daha fazladır.

Performans Egzoz’un Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Aracın çıkardığı sesin değişik ve fazla olması aslında kişiden kişiye farklılık gösteren bir unsurdur. Bu konuda birşey söylemek doğru olmaz. Çıkan ses bazı kişilerin hoşuna giderken bazıları da hoşlanmayabilir. Ayrıca bu ses olayı susturucu markalarına göre farklılık göstermektedir. Örneğin Supersprint performans susturucular daha az ses çıkarmasıyla bilinir. Supersprint performans susturucuları tüv onaylıdır ve kullanımında sorun olmaz.

Yüksek bir performansa sahip olan bir susturucu çok yüksek derecede ses çıkarır. Bu susturucuyu kullanmak çevrenizdeki bazı kişileri rahatsız edebileceği gibi trafik polisleri ile sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir.

Modifiye edilmiş performans egzoz sisteminin etkisi aracın kullanıldığı farklı devirlere göre değişiklikler gösterebilir. Yüksek devirlerde, motor gücünde %10’a kadar artış sağlayabilir. Ancak düşük devirlerde kullanılması o kadar etki yaratmaz.

Hatta bir miktar güç düşüşüne bile neden olabilir. Bu sistem genellikle aracını yüksek devirlerde kullanan kullanıcılar için tavsiye edilir. Aracını trafikte, sakin ve yavaş sürüşlerde kullanan kişiler bekledikleri kadar bir etki göremez.

Performans Egzoz Kullanmayı Düşünüyorsanız: https://www.servispasaoglu.com.tr teklif alabilirsiniz.


Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR