Difüzör Nedir? Difüzör Ne İşe Yarar?

Difüzör Nedir

Birçok araç sahibinin bilmediği ama araçlar için oldukça önem taşıyan parça olan Difüzör Nedir? Difüzor Ne İşe Yarar? Az bilinen difüzör ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Difüzör araçlar için büyük önem taşıyan ama önemiyle ters orantılı olarak çok fazla bilinmeyen difüzör aslında bir dağıtıcıdır.

Difüzör Nedir?

Difüzör aslında bir dağıtıcıdır. Özellikle yarış araçlarında, formula 1 araçlarında kullanılan bir parçadır. Önemi ve etkisi büyüktür. Araçların arka kısmında bulunur.

Difüzörün görevi, ön kısımdan gelen havayı aracın altından arkaya doğru kayıp gitmesini sağlamaktır. Bu işlem aracın yolda tutunmasını, yola yapışmasını sağlar. Bir diğer görevi ise sürtünmeyi azaltarak yüksek hızda maksimum yol tutuşu sağlamaktır.

Difüzör Ne İşe Yarar?

Difüzör özellikle spor araçlarda ve formula 1 araçlarında kritik öneme sahiptir. Yüksek hızda aracın zemine yapışmasını sağlar. Buda yol tutuşunu arttırır. Aracın alt arka kısmında bulunan difüzör tek ve çift katmanlı olarak ikiye ayrılır. Çift katmanlı olanlar özellikle formula 1 araçlarında kullanılan modellerdir.

Son dönemlerde hız tutkunları tarafından araçlarına modifiye adı altında uygulanan difüzör, bazı spor modellerde spor paket adı altında da fabrikasyon olarak sunulmaktadır.


SON YAZILARIMIZ