Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünüzü Yaptırdınız Mı? Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nedir? Egzoz Emisyon Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Madde!

Günümüzde sadece araç alıp yakıtını doldurmak ile kervan yürümüyor. Aracın muayenesi, yedek parçası, derken birde egzoz emisyon ölçümü var sırada. Peki egzoz emisyon ölçümü hakkında ne kadar bilgiliyiz? Egzoz gazı emisyon ölçümü hakkında bilmeniz gereken 5 önemli maddeyi sizin için araştırdık.

1-  Egzoz Muayenesi Nedir?

Trafiğe çıkan araçlardan salınım yapan egzoz çevre kirliliğine neden olabileceği gibi, fazla yakıt tüketmenize de sebep olabilir. Hem çevreyi hem de bütçenizi korumak amacıyla yapılan düzenli ve zorunlu muayeneye ise egzoz gazı emisyon ölçümü adı verilir.

2- Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapılmadığında Ne Olur?

Ölçüm yaptırmanız gerektiği halde egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmadığınız ve trafik kontrolleri sırasında bu durumun tespit edildiği durumda para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen ve yaptırılması zorunlu olan rutin araç muayenesi öncesinde de egzoz ölçümü yaptırmalısınız. Aksi takdirde aracınız kusurlu sayılabilir.

3-Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Araç muayenesinde olduğu gibi egzoz emisyon ölçümü konusunda da yetkili kuruluş TÜVTÜRK’tür. TÜVTÜRK internet sitesinden randevu oluşturup ölçüm yaptırabilirsiniz.

4- Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç muayene istasyonlarında ölçüm yaptırmak için ihtiyacınız olan belgeler aracınızın tescil belgesi ve T.C. kimlik numaranızı belirten nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi resmi belgelerdir.

5-  Motorlu Taşıt Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Ölçüm periyotları araç tipine göre farklılık gösterir.

  • Hususi (binek) ve resmi otomobillerin ilk üç yaş sonunda başlamak üzere, her iki yılda bir,
  • Diğer motorlu taşıtların ise bir yaş sonunda ve sonrasında her yıl ölçüm yaptırması zorunludur.
  • Tarım ve orman traktörler, motosikletler, mopedler ve 1979 yılı ve öncesi üretilmiş motorlu taşıtlar, hibrit ve elektrikli araçlar, hidrojen yakıtlı araçlar bu ölçümden muaftır.

Son Yazılarımız

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR