Bu Oyun Hastalık Tedavi Ediyor!

Bilgisayar, tablet veya telefon üzerinden oynanan oyunlar için birçok söylem duyduk bu zamana kadar. “Boş işler”, “bağımlılık yapıyor”, “gereksiz”, “beyine zararlı” gibi sözleri duymayan yoktur. Fakat bu sefer durum biraz farklı.

EndeavorRx

EndeavorRx adlı bir oyun “hastalık tedavi eden oyun” olarak onay aldı. Üstelik bu onayı veren kuruluş FDA. FDA, Amerika Sağlık Bakanlığına bağlı Gıda ve İlaç Dairesi. Bu tip onayları veren resmi kurum.

EndeavorRx adlı oyun, dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklara reçete ile verilmeye başlandı. Apple cihazlarında kullanılabilen oyun sayesinde, dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar ilaç kullanmadan sadece bu oyun ile tedavi ediliyor.

Hastalık Tedavi Eden Oyun EndeavorRx

Akili Interactive tarafından özel olarak geliştirilen bu oyun, 8-12 yaş aralığında dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar için geliştirildi. Reçete ile verilen oyun ilaç niteliğinde değerlendiriliyor. ABD Gıda ve İlaç dairesi (FDA) ilk defa bir video oyununun tedavi için kullanılmasına karar verdi. Oyunu oynayan çocukların dikkat dağınıklığı sorununun azaldığı bilimsel olarak kanıtlandı.