2. El Araç Piyasasındaki Artış

Dünyada pandemi ilan edilen korona virüs salgını nedeniyle ekonomi olumsuz etkilenirken, olumsuz etkilenen ekonomi araç piyasasında da fiyatların artmasına sebep oldu. Araç piyasasındaki artışın nedenleri ve hangi araçların fiyatları daha çok arttı?

Neden Araç Fiyatları Arttı?

Araba fiyatlarının yükselmesin ilk nedeni Türkiye’de doların artış göstermesidir. Bir diğer neden ise insanların; korona virüs salgını sebebiyle toplu taşımaları kullanmak istememeleri ve bununla birlikte otomobil satın almak istemeleridir. Sıfır araçlarda da; küresel çaptaki salgın sebebiyle otomobil üretiminde ve tedarikinde yaşanan problemler insanları daha çok 2. El araca yönlendirdi.

Son Aylarda Fiyatı En Çok Artan Araçlar Hangileridir?

Cardata verilerine göre fiyatı en çok artan araçlar;

Yapılan araştırmada 2. Elde değeri en fazla yükselen araç markası ve modeli Honda Civic 1.6 i-VTEC oldu. Otomobilin 2016 modeli aralık 2019 – nisan 2020 arasında %24,07 artışla, 2. Elde fiyatı en çok artan araç oldu. Honda’nın bu modelinin fiyat artışına ve birinci olmasına şaşırmamalı , Türkiye’de çok sevilen ve salt bir kitlesi oluşan araç modeli son yıllarda da geliştirdiği tasarımı ve teknik özellikleri fazlasıyla beğeniliyor. Ford Focus’un 2015 modeli %23,75 artış oranıyla fiyatı 2. En çok artan araç oldu. Sırasıyla diğer fiyatları en fazla artan araçlar;  Dacia Duster 1.5 DCI 4X4 %22,22, Bmw 520d %21,96, Hyundai i29 1.4 MPI %21,22.