Bakanlık Düğmeye Bastı! İkinci El Araç Satışında Yeni Düzenleme: Yetki Belgesi Zorunlu Olacak!

Koronavirüs sonrası hareketlenen ikinci el araç satışlarında artan fiyatlar Bakanlığı harekete geçirdi. İkinci el araç satışlarındaki önlenemez yükseliş sebebiyle Bakanlık İkinci El Araç Satışında Yeni Düzenleme için düğmeye bastı.

Özellikle internet sitelerinde yapılan satışlarda inanılmaz fiyat artışları göze çarpıyor. Hatta “Opsiyonlanmıştır” şeklindeki ibarelere sahip ilanlar takip edildiğinde aracın yeniden satışa çıkartıldığını görebiliyorsunuz. Fiyat arttırmak için her türlü yol deneniyor. İşte bu yöndeki şikayetleri dikkate alan Ticaret Bakanlığı İkinci El Araç Satışında Yeni Düzenleme için harekete geçti.

Yetki Belgesi Zorunlu Olacak!

Taslak çalışmada ki bazı detaylar az çok belli oldu. Üzerinde çalışılan taslağa göre ikinci el araç satışı için yetki belgesi zorunluluğu getiriliyor. Taslakta internet sitesi üzerinden satışlar içinde bir düzenleme var. Yapılacak düzenlemeye göre; otomobilin satılması, opsiyonlanması veya opsiyondan vazgeçilmesi halinde ilan 3 gün içerisinde kaldırılacak. Ayrıca internet sitesi mağaza isimleri gerçek işletme adı olarak değiştirilmesi zorunlu olacak.

Yapılacak yeni düzenlemeye göre ekspertiz raporuda satış tarihinden önceki 7 gün içerisinde alınmış olması zorunluluğu getirilecek. Ekspertiz raporunda gerçeği yansıtmayan detaylara yer verilmesi halinde Ekspertiz yetkisi TSE tarafından iptal edilecek.

İkinci el araç satışın yetki belgesi almak içinde bazı kriterler belirlendi. Meslek odası kaydı, vergi kaydı, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı ve faaliyet konusunda ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ibaresi yer alması belirlenen kriterler arasında yer alıyor.


Son Yazılarımız