Hasar Kayıtlı veya Parçası Değişen Araç Alınır Mı? Hasar Kayıtlı veya Parçası Değişen Araç Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Araç fiyatlarının tavan yapması ile birlikte piyasada biraz daha ucuz olan hasarlı araçlara olan ilgi arttı. Peki Hasar Kayıtlı veya Parçası Değişen Araç Alınır Mı? Hasar Kayıtlı veya Parçası Değişen Araç Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? sizin için yazımızda…

Hasar Kayıtlı veya Parçası Değişen Araç Alınır Mı?

Araç hasarları ikiye ayrılır. 1.ağır hasarlı 2. ise hasar kayıtlı araçlardır. Bu yazımızda hasarlı araç alınır mı hasarlı araç alırken nelere dikkat etmeliyiz bu soruları cevaplamaya çalışacağız.
Öncelikle alacağımız aracın gerçekte ne kadar hasarı var öğrenmek için hemen 5664’e mesaj atarız ve bize araçla alakalı bir kaza raporu çıkartır.

Görseldeki örneğimizde aracın hasar kayıtlarını görüyoruz. Mesajda ağır hasarlı bir kaza belirtilmiş ise bu farklı bir konu bunu olduğu için bir sonraki ”Ağır Hasar Kayıtlı Araç Alınır Mı ” yazımızda daha detaylı bahsedeceğiz. Bu yazımızda öncelikle sadece hasar kaydı olan araçlar alınır mı? alınırken nelere dikkat edilir bu soruları cevaplamaya çalışacağız.
Hasar kayıdı şu şekilde ortaya çıkar, aracımız ile bir kazaya karıştık ve aracımızın kaskosu var. Aracımızı yetkili bir servise çektik ve sigorta experti geldi. Aracın değişmesi gereken parçalarını bir liste haline getirdi ve aracın aslında hasar kaydını oluşturdu.

Exper aracın değişmesi gereken parçalarını Örneğin 15 bin tl olarak hesapladı. İşte aracımızın hasarı kayıtlara 15 bin tl olarak geçti. Aracımızın parçaları yetkili serviste değişti ve belli bir süre geçtikten sonra bize teslim edildi. Buraya kadar her şey normal bu araç satın alınabilinir. Çünkü aracım yetkili serviste yapıldı ve yetkili servisler muadil ve yan sanayi parça kullanmazlar. Üstelik değişen parçaların listesi expertiz tarafından tutuldu her şeyin evrakı mevcut bu şekilde hasar kaydı olan araç rahatlıkla alınabilir. Tabi birazcık değeri düşsede…
Bu senaryoda hasar kaydı olan araç alınabilir çünkü hasarlı olan parçaları orijinali ile değişmiştir ve kullanımımıza etki etmez.

Hasar Kayıtlı veya Parçası Değişen Araç Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?


Yukarıdaki senaryoya göre hasarlı araç alınabilir. Tabi alırkende göz önünde bulundurmamız gereken çok önemli hususlar vardır.
Öncelikle hasar kayıtlı alacağımız aracın iskeletenin yani merkezinin bu hasar içinde olmamasına dikkat etmeliyiz. Çünkü iskeletinin (şase) hasar alması demek hiçbir türlü eski haline getirilemez. Eski orijinal haline ulaşması çok zordur maalesef.

Hasar kaydı olan araç alırken yine bir dikkat edeceğimiz konu ise hasarın
önden olmaması. Çünkü aracın bütün elektrik ve mekanik aksamları aracın ön kısmındadır. Yine eski haline getirmek bir hayli zahmetli ve zordur.
Eğer hasarlı araç almak istiyorsanız bu hususları göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Şasesi zarar görmemiş, hasarı önden olmayan tavanında hasarı olmayan araçları tercih etmeniz önerilmektedir.

Genelde hasarı arkadan almış araçları alabiliriz. Çünkü aracın
arka kısmında araca etki edecek pek fazla parçası yoktur. Bu olay çok ince bir husustur ve önden hasar alan araçlar hasarlı
araç alma konusunda pek tercih edilmez. Sizde hasarlı araç almayı düşünüyorsanız genelde şase ve direklerinde hasarı olmayan
ve hasarı arkadan veya arka köşelerden almış araçları tercih etmeniz önerilir.


Son Yazılarımız