İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Husus

İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gereken bir çok unsur vardır. Aksi taktirde aldığınız araçtan  memnun olmayabilir aracı piyasa değerinin üstünde alabilir , aracınızı satarken zarar edebilir hatta birçok sorunla karşı karşıya gelebilirsiniz. 

Bizde bu tür sorunlara karşı sizi bilgilendirmek bütçenize göre karlı bir araç satın almanız için bir yazı hazırlayarak yardımcı olmaya çalıştık. 

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İşte dikkat etmeniz gereken o adımlar:

Adım 1: Ekstra harcamalar olacağını göz önünde bulundurun. Ona göre bütçe hesabınızı yapın.

Bütçenizi hesaplarken satın alma işlemleri sırasında, devir işlemleri, vergiler, sigortalar ve fiyata dahil olmayan daha birçok masraf çıkacağını unutmayın. Bu masraflar seçtiğiniz aracın modeli, markası ve yaşına göre değişkenlik gösterecektir.

Adım 2: Doğru aracı seçtiğinizden emin olun.

Bütçenizi belirledikten sonra sizin için en uygun aracı seçtiğinizden emin olun. Zaten almak istediğiniz aracı kendiniz kategorize etmiş olacaksınız. Aracı neden istediğinizi, sizin için ne gibi artıları olduğunu kendi kendinize sorun.

Örneğin; Ailecek pikniğe mi gideceksiniz? Tatile mi çıkacaksınız yoksa işe mi gideceksiniz? Güvenli bir araba mı istiyorsunuz yoksa az yakıt tüketen bir araç mı? Otomatik mi olmalı arabanız yoksa düz vites mi? Aracı hangi ihtiyacınıza göre kullanacağınızı belirleyip aylık size çıkartacağı masrafıda kendi hesabınıza göre az çok belirlemiş olursunuz.

Ayrıca aracın estetik özelliklerine, donanımına ve kullanışlılığına göre karşılaştırmalar yapın.

Adım 3: Aracın piyasa değerini öğrenin.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlardan biride aracın piyasa değerini öğrenmek. Almak istediğiniz araçla alakalı fiyat karşılaştırmaları yapın. Bu fiyat karşılaştırması için sahibinden.com u kullanabilirsiniz.

Satıcı ile irtibata geçmeden önce, seçtiğiniz aracın piyasa değerlerini öğrenin. Araştırdığınız diğer araçların, aynı model ve aynı yaşta olmasına dikkat edin. 

Önemli ! Eğer karşılaştırdığınız araçlar arasında fiyatı diğerlerine göre daha ucuz bi araç varsa bu araca çok dikkat edin o aracı diğer araçlara göre daha çok araştırın.

Önemli ! İlanlarda acil satılık olan araçlarda pazarlık yapmanız daha kolaydır. 

Daha sonra satıcı ile görüşmenizde, fiyat endeksini daha iyi yapabileceksiniz.

Adım 4: Satıcı ile iletişime geçin.

İlk telefon görüşmenizde şu temel soruları sorun:

Aracı neden satmak istiyorsunuz?

Aracın kaçıncı sahibisiniz? 

Ne zamandan beri aracı kullanıyorlar?

Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu?

Aracın kronik bir arızası varmı ?

Yakıt durumu nedir uzun mesafede ve kısa mesafede 

Araç genel olarak ne durumda?

Motor durumu nasıl?

Son bakımı ne zaman yapıldı ve hangi parçalar bakıma alındı?

Adım 5: İkinci el araba alırken aracı mutlaka gözünüzle görün.

Herhangi bir gözle görülür hasar var mı kontrol edin. Aracın çizgi ayrımlarımda yamukluk varmı varsa o kısmın mutlak değişime uğradığının üstünde duralım.

Önemli !! Tavan şase direkleri ve kaputunun boyalı olması aracın ağar hasar kayıtlı olması yüzdesini arttırır.

Temel noktaları kontrol edin.

Aracı gün ışığında kontrol edin. Kaportayı, kapıları ve bagaj kapağını açın. Karoser çizikleri, delikler ve paslanma var mı kontrol edin. Aracın etrafında bir iki tur atın ve tüm parçalarının aynı renk olup olmadığına bakın.Aracı çalıştırarak ikaz lambalarını kontrol edin.

Kilometresi önemli bir detay siz yinede araçta yazan kilometreye güvenmeyip kilometre sorgulayan programlardan sorgulatmanızı tavsiye ederim.

Adım 6: Şasi ve motor numarasını kontrol edin.

İkinci el araba alırken şasi ve motor numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası ile uyuşup uyuşmadığını kontrol edin. Bu numaralar sayesinde araç hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Adım 7: Test sürüşüne çıkın.

Araç hakkında bilgi edinmenin, aracı tanımanın en güzel yöntemlerinden biridir fakat sadece kısa bir süreliğine aracı kullanmakla yetinmeyin. Kısa olan vaktinizi dolu bir şekilde bu adımları uygulayarak geçirebilirsiniz.

Sık sık vites değişin 

Kasistlerden yavaşça ağır bi şekilde geçerek amortisörden salıncaklardan gelecek sesleri bu şekilde duyabilirsiniz. 

Aracın düz bi şekilde gitmesi ve direksiyonun da düz bi şekilde durması önemli aksi taktirde sağa sola çekerse araba arıza belirtisidir.

Far lambalarını ,direksiyon kumandalarını , koltuk ayarlarınızda kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Adım 8: Mutlaka bir bilir kişiden yardım alın.

Makul bir ücret karşılığında, aracınızı iyi bir ustaya gösterin. Araç servis bakımlı ise ilgili markanın servisine uğrayarak servis kayıtlarını isteyin.

Adım 9: Sigorta şirketinizden yardım alın.

Varsa sigortacınıza, yoksa herhangi bir sigorta acentesine gidip plaka ve şasi numarasından kasko ve kaza sorgulaması yaptırın. Böylece aracın geçmişte kaza kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sürprizlere hazırlıklı olun.

Adım 10: Pazarlığınızı iyi yapın

Satıcı pazarlık payı olmadığını söylese bile siz mutlaka pazarlık yapın. Muhakkak bir pazarlık fiyatı yakalayacaksınız .Herhangi bir kusur fark ederseniz ve aracı o kusuruyla almak istiyorsanız satıcıya bahsedin ve bunun için fiyat indirimi isteyin. Piyasa fiyatlarından bahsedebilirsiniz. Pazarlık planınızı görüşmeye gitmeden önce belirleyin.

Yorumlar

POPÜLER YAZILAR